Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אוזניים מציקות

אוזניים מציקות

אחת הבעיות הנפוצות ביותר, שאנו הווטרינרים נתקלים בהן, היא דלקת באוזן החיצונית אצל כלבים. רוב בעיות האוזניים החיצוניות אכן יכולות להימנע על ידי טיפול נכון של בעלי הכלבים. לצערי, פעמים רבות בעלי הכלבים מחריפים בעיות אוזניים קלות יחסית על ידי ניקוי האוזן באופן שפוצע את האוזן או על ידי מתן תרופות לא נכונות. תעלת האוזן של הכלב שונה מזו של בני האדם, שלא כמו בבני האדם, לכלב יש שני חלקים: תעלת האון מתחילה בפתחה ויורדת אנכית לכיוון הלסת של הכלב. לאחר מכן היא נוטה ב-45 מעלות וממשיכה אנכית לכיוון עור התוף, דבר הגורם לבעיות בראייה וטיפול בכל התעלה.

כמו כן, לרוב הגזעים יש תעלת אוזן ארוכה בהרבה מתעלת האוזן של בני האדם, ולכן בשל הבדלים אלה מועדת אוזן הכלב לדלקות אוזניים וכן הטיפול בה יותר מסובך. כלבים בעלי אוזניים אורוכות ונפולות, כדון קוקר ספאניילים, לברדור רטריוורים, באסט האונד וסטר-אירים, יותר נוטים לסבול מדלקות אוזניים מאשר כלבים אחרים בעלי אוזניים עומדות וקצרות. האוזן המקופלת מונעת מאוויר להיכנס ולייבש את תעלת האוזן. כתוצאה מכך תעלת אוזן חמה ולחה והיא מהווה סביבה מושלמת לצמיחת טפילים וחיידקים שונים.

בעיות טפילים

הגורמים לדלקת בתעלת האוזן הם מיקרואורגניזמים, טפילים (כמו קרציות ופרעושים), גופים זרים, גידולים ומחלות עור. המיקרואורגניזמים, ובייחוד שמרים, נחשבים לגורם הנפוץ ביותר. הסימנים הראשונים הם גירוד וניעור הראש מצד לצד וריח מסריח מאוד מהאזור. אם הדלקת נמשכת לאורך זמן, תעלת האוזן הופכת מודלקת ומפרישה הפרשה מוגלתית. כבעל כלב, חשוב לדעת שדלקות אוזניים חוזרות או כרוניות הינן בדרך כלל סימן למחלות אחרות הקשורות לבעיה. דוגמאות טובות לכך הינן אלרגיות ותת פעילות של בלוטת התריס. אלרגיות כלליות גורמות לעיתים קרובות לדלקות עור וגירוד בתעלת האוזן אשר גורמות לפציעות עצמיות ודלקות אוזניים. תת פעילות בלוטת התריס מתבטאת בעיבוי העור והפרשות תמידיות מתעלות האוזניים, דבר שגורם לדלקת אוזניים חיצונית.

כיצד אפשר למנוע דלקות אוזניים?

הדרך הטובה ביותר למנוע בעיות אוזניים תהיה לקחת את כלבך לבדיקה ברגע שאתה מבחין בבעיה וללמוד אצל הווטרינר טכניקות ניקוי אוזניים טובות. במידה וזיהית שקיימת בעיה של גירוד, הפרשות, אדמומיות או ריח רע מהאוזן, ככל שתקדים לגשת לבדוק את העניין אצל וטרינר ולקבוע את הגורם לדלקת ויינתן טיפול מתאים, תתקצר משך הבעיה וימנעו סיבוכים מיותרים. כלבים עם דלקות אוזניים חוזרות ונשנות זקוקים לניקוי קבוע של תעלות האוזן לאחר מריטה תקופתית של שערות הגדלות בתוך האוזן ומונעות את אוורורן.

לאחר ששמים את חומר הניקוי באוזן, מעסים בעדינות את בסיסה בכדי לפזר אותו ונותנים לכלב לנער את הראש ולהוציא את החומר והלכלוך המצטבר. לרוב תכשירי הניקוי לאוזניים מספר פעולות. מלבד פעולת הניקוי הם מכילים חומר שממיס הפרשות, מייבש את תעלת האוזן ומחמיץ את סביבתה. רוב המיקרואורגניזמים מעדיפים סביבה בסיסית לגדול בה, ולכן רוב התכשירים הינם על בסיס חומצי. תדירות הטיפול שונה בין כלב לכלב, אולם כלל אצבע טוב הינו ניקוי פעם בשבוע בחדשים החמים של השנה, עבור כלבים שיש להם נטייה לדלקות אוזניים. כמו כן, באם הכלב עבר אמבטיה או נכנס למי בריכה או ים, רצוי להשתמש מיד לאחר מכן בתכשיר לניקוי אוזניים.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
מה עושים כשיש בעיה בצנרת הביוב?
כולנו חיים בידיעה ברורה שיש לנו מערכות ביוב נהדרות שלמעשה...
מוזיקה לאירועים דתיים
היהדות עשירה במסורות ובסמלים, וכך גם האירועים בה, אשר מהווים...
איך להעביר את המסרים שלכם בדרך אפקטיבית?
תוכן שיווקי יכול לשרת אתכם בכמה פורמטים ואחד המוצלחים והטובים...
גישה עדינה לירידה במשקל לאחר לידה
חוויית ההיריון, הלידה והבאת חיים חדשים לעולם היא יוצאת דופן...
בדיקות לפני קניית דירה - מה הכרחי לעשות?
בדיקות לפני קניית דירה נעשות למטרות שונות, ובין היתר, לטובת...
יועץ עסקי מומלץ
קידום ופיתוח של עסק הוא לא דבר פשוט, בייחוד במדינתנו...
פרקט spc
עולם הפרקטים הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות והרבה יותר אנשים...
לחבר בין ההיסטוריה לבין ההווה היהודי
מדינת ישראל היא נס גלוי וככל שאנחנו מתחברים יותר להיסטוריה...
איך תבחרו מעצבת פנים מומחית?
תכנון ייחודי לכל נכס בשביל לתכנן את הבית שלכם, העסק או...
מדוע חשוב למצוא מוסך טוב, אמין וזו שיענה לכל הצרכים שלנו בנוגע לרכב
מתי אני צריך עזרה של מוסך לצערנו כפי שכולנו ראינו בתוכניות...