Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

איך לשפר את הביטחון העצמי שלי?

איך לשפר את הביטחון העצמי שלי?

התכונה הכי חשובה שלנו היא כנראה ביטחון עצמי – המפתח להשגת מטרות חשובות, אולי אפילו כל מטרה.

לכולנו יש ימים כאלה, בהם אנחנו מרגישים ירידה באנרגיות ובדימוי האישי שלנו, הביטחון העצמי צונח לרצפה ומצב הרוח הופך עגמומי וקודר. ברגעים כאלה אנחנו עלולים לחוש שעלינו במשקל, הפצעון הזערורי בפנים נראה לפתע בעיניי רוחנו כמו מפת אוסטרליה והקול הפנימי לא מפסיק להדהד בראש, כשהוא מדגיש כמה הכל מייאש וחסר טעם.

לכולנו יש את הימים האלה, זה נכון, אבל השאלה המכרעת היא המינון.  כמה ימים כאלה אנו חווחים, לעומת ימים בהם אנחנו מרגישים נפלא, מלאי אנרגיות ומרוצים. כל עוד רוב הזמן אנו אוהבים את מי שאנחנו ואת החיים שלנו, הכל בסדר. הבעיה מתחילה כשהימים הקודרים משתלטים על שגרת החיים, נוגסים באופן מתמיד בביטחון העצמי שלנו וגורמים לנו לייחל לשינוי. אם זה אכן המצב, כנראה שהגיע הזמן לקחת את המושכות לידיים, ולשם כך יש, כמובן, לעלות על הסוס.

הצעד הראשון בדרך להעצמה אישית הוא לעשות 'ריסטרט' לשפה הפנימית שלנו, לחולל שינוי במונחים בהם אנחנו משתמשים. כדי לרומם את הביטחון העצמי, אנחנו חייבים להפסיק להגדיר את עצמנו כחסרי ביטחון. כדי להפסיק להרגיש חסרי יכולות עלינו לתאר את עצמנו כבעלי מסוגלות. זה אולי נשמע קשה, אבל כל מה שאנחנו זקוקים לו כדי לעשות את השינוי המחשבתי הזה הם שני מפתחות קסם: מודעות והחלטיות. ברגע שנקבל החלטה נחושה להפסיק להתייחס לעצמנו במונחים שליליים, או אז נפתח מודעות לשיח הפנימי ולאופן בו אנחנו מספרים את הסיפור שלנו.

אזור הנוחות: האם באמת נוח לנו שם?

הצעד הבא לשיפור הביטחון העצמי, הוא לנטוש את אזור הנוחות ולהתחיל לפעול. פשוט להתחיל לעשות את כל מה שאנו רוצים וצריכים. רוצה להחליף מקום עבודה? תתחילי לחפש, עמדי על זכותך (וחובתך כלפי עצמך) לעבוד במקום בו תרגישי מוערכת ומתגמלת היטב, בהתאם לכישורייך; חושב שהזוגיות בה אתה נמצא כרגע לא טובה לך? קבל החלטה! איש אינו אמור להישאר במערכת יחסים שאינה טובה, מעצימה ומאפשרת לו לגדול ולהתפתח. למעשה, בכל תחום בחיים, אפשר להשיג שיפור משמעותי בעזרת בחינת העובדות וקבלת החלטות – ממקום של אמונה והכרה ביכולות ובחזקות שלנו. השהייה באזור הנוחות אמנם חוסכת לנו אנרגיות ואינה תובענית, אבל היא גם מרדימה אותנו וגובה מחיר כבד –  דמי שימוש תמידיים הכוללים פגיעה בדימוי האישי והביטחון העצמי.

תנו לי יד

"אם אין אני לי, מי לי", אומר הפתגם החכם, אבל האמת שלפעמים אנחנו דווקא צריכים יש מושטת, יד שתסייע לאותו 'אני' לעזור לעצמו. זה אולי נשמע כמו פרדוקס, אבל אחת מהתכונות המאפיינות אנשים בעלי ביטחון עצמי היא היכולת לבקש עזרה ולהישען על אחרים. לעתים זו רק יד מכוונת, ובמקרים אחרים איש מקצוע שנותן ליווי משמעותי בצמתים מרכזיים בחיים. כך או כך, המודעות לנקודת החולשה והיכולת לרתום אחרים לסייע בידינו בחיזוק אותן נקודות היא עוד אבן דרך משמעותית במשימת בניית ופיתוח הביטחון העצמי שלנו.

כותבת המאמר היא סיגל קריטנשטיין – מאמנת אישית לנשים

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
כדור שלג של הלוואות
במקרים בהם המצב הכלכלי קשה וההוצאות מכבידות, אך המשכורת לא...
איך לתכנן פרישה?
לישראלים רבים אין מושג לגבי מצב החיסכון הפנסיוני. בחלק מהמקרים,...
איך להעביר את המסרים שלכם בדרך אפקטיבית?
תוכן שיווקי יכול לשרת אתכם בכמה פורמטים ואחד המוצלחים והטובים...
לשדרג את אופן הבישול בבית
לשדרג את אופן הבישול בבית
אחת מן הדרכים המושלמות והטובות ביותר לשדרג את מראה המטבח...
וילונות המותאמים למשרדים
וילון משרדי הוא בעל תפקיד חשוב ביצירת סביבת עבודה מקצועית...
איך אני אדע אם הבנק יהיה מוכן לתת לי משכנתא לרכישת דירה
כל אדם שרוצה לבצע רכישה גדולה במהלך חייו, לדוגמא לקנות...
למה כדאי לשים לפני שפותחים תיק השקעות (טיפים)
פתיחת תיק השקעות מוגדרת כפעולה קלה מתמיד. ניתן לפתוח תיקי...
רוצים אריכות ימים? הטופס ממתין לכם בבנק וכדאי להכיר אותו
אחד הטפסים החשובים בניהול חשבון משותף – טופס אריכות ימים...
היתרונות של טיפול מהיר בבעיות דירוג אשראי
דירוג האשראי הוא הכלי החזק ביותר שעומד היום לרשותם של...
למעלה ולמטה: מתי זה נכון לקחת הלוואה
הלוואה היא אחד הפתרונות בסל הכלים של מי שזקוק למימון...