Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

בניין ישן – מה הסכנות? ומתי יש צורך בשיקום המבנה

בניין ישן – מה הסכנות? ומתי יש צורך בשיקום המבנה
קרדיט FREEPIK

ישנם כיום לא מעט בניינים מוזנחים ובלתי מטופלים בצורה הטובה ביותר ברחבי הארץ. ההזנחה המדוברת יכולה להיגרם כתוצאה מסיבות שונות לרבות: ההתנהגות של דיירי המבנה, טיפול כושל של וועד הבית או בגין העובדה שלדיירי הבניין אין את היכולת הכלכלית לשפץ את המבנה באופן תקופתי ולהעניק לו את התחזוקה המתאימה והראויה על מנת שהוא יחזיק מעמד בצורה הטובה ביותר. 

לא משנה מהי הסיבה שבגללה הבניין מוזנח, חשוב מאוד לדעת שישנם בניינים שמהווים סכנה ממשית לדיירים המתגוררים בהם וישנם בניינים שהם סתם מוזנחים ולא נראים טוב, כך שהם מהווים אי נוחות ואי נעימות לדיירים המתגוררים בהם, אך הם לא מסכנים אותם באופן כלשהו. בניין ישן ומוזנח יכול להוות סכנה ממשית לדייריו ועל כן, במקרה שכזה, בין אם הוצא נגד אותו בניין צו בניין מסוכן המחייב את שיקומו ושיפוצו ובין אם עדיין לא הוצא צו שכזה, על דיירי הבניין להבין כי שיקום המבנה שבו הם מתגוררים הוא קריטי.

מה הסכנות בבניין ישן?

בניין ישן אשר דייריו הזניחו אותו לאורך השנים ולא ביצעו שום פעולה לצורך תחזוקת המבנה, יהיה מסוכן לדייריו. היסודות של הבניין מתחילים להישחק במהלך הזמן, האיטום נסדק ונשחק והבניין עצמו משנה לשנה שבו מתגוררים בו דיירים הופך להיות פחות ופחות מתאים למגורים. הסכנה העיקרית בבניין ישן היא ללא ספק התמוטטות של הבניין על דייריו. מדובר על סכנת חיים של ממש ועל כן, חשוב לעשות את כל מה שניתן על מנת להימנע ממצב של סכנת חיים לדיירי הבניין. מעבר לכך, האיטום הלקוי בבניין יכול ליצור רטיבות שתפגע הן במבנה עצמו והן ברכוש של דיירי הבניין ועל כן, חשוב לשקם בניין ישן.

מתי יש צורך בשיקום בניין ישן?

שיקום מבנה יידרש כאשר העירייה מוציאה עליו צו מבנה מסוכן. כאשר מוצא הצו המדובר על דיירי המבנה לשקם אות באופן מידי ובצורה הטובה ביותר שכן, מעבר לתביעות שהמצב יכול לגרור וכן לקנסות שהדיירים יכולים לקבל, השיקום נדרש כאמור בכדי למנוע מסכנות ממשיות להיגרם. ניתן לראות לעיתים כי על אף שצו מבנה מסוכן מהווה נורת אזהרה של ממש, לא מעט דיירי מבנה מתעלמים מהצו או דוחים את עניין השיקום. מדובר על מצב לא תקין בכלל שכן, אותם דיירים מסכנים למעשה את חייהם.

כיצד משקמים מבנים ישנים?

אם המבנה הישן שבו אתם מתגוררים מוגדר כמבנה מסוכן וכן הוצא נגדו צו מבנה מסוכן, הרי שיש צורך להתחיל בירור מקיף ומשמעותי של היקף הנזקים הקיימים בבניין וחיזוק של כל אותם המפגעים. הדבר הראשון שיש לבחון הוא עמודי הבניין ומעטפת הקירות החיצונית של הבניין. הם ידרשו לרוב חיזוק והם יטופלו לראשונה. מדובר על תהליך שדורש מומחיות רבה וכן התערבות של מהנדס מומחה שיבדוק את הליקויים וייצור תוכנית עבודה. בכדי שתהליך יתבצע בצורה הטובה ביותר ובכדי שכל הליקויים יתוקנו, הצו יוסר והבניין יהיה רלוונטי למגורים בטוחים, יש לבחור באנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום שיקום בניינים ישנים.

אם אתם תוהים מה עליכם לעשות בכדי לשקם את המבנה שלכם, כדאי שתתייעצו עם מומחים בתחום.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
עוברים טיפול שורש? כל הדברים אותם כדאי לדעת
טיפול שורש הפך למונח אשר יכול להרתיע לא מעט מטופלים...
ריפודי בדים: הדרך הנכונה לחידוש הריהוט שלכם בלי לקנות חדש
הריהוט משמש כמרכיב מרכזי ובולט בעיצוב הפנים של חלל מגורים...
איך לתכנן נכון את המקום במזוודה לקראת החופשה?
נוסעים לחופשה? המזוודה היא הפרטנרית הצמודה וחשוב לבחור מלכתחילה מוצר...
מתי נבצע החלפת ברך חלקית או מלאה?
החלפת מפרק הברך היא הליך כירורגי נפוץ שיכול לשפר משמעותית...
חגיגה מתנפחת ומתוקה: מדוכני מזון מפתים ועד מתנפחים מלהיבים - הכל להשכרה לאירועים בלתי נשכחים
מתנפחים לקפיצה ולחגיגה עליזה השכרת מתנפחים הפכה לחלק בלתי נפרד מכל...
שתלים דנטליים, המדריך המלא
מה שקורא לו הציבור 'השתלות שיניים' ואנחנו, אנשי המקצוע 'שתלים...
ההשלכות של תאונה על העתיד שלכם מחייבות פיצוי
כל תאונה נושאת בחובה פוטנציאל לנזק מתמשך, גם כאשר מחלימים...
מארז מושלם של פינוקים לגבר
נשים רבות רוצות לשמח את בני הזוג שלהן, אך לא...
מה שחשוב לדעת על גירושין שלא בהסכמה
גירושין הוא תהליך לא פשוט שחשוב לקחת בו דברים רבים...
איך לבחור עורך דין חדלות פירעון מומלץ?
החוק מאפשר ליחידים וחברות שהסתבכו בחובות משמעותיים לעבור הליך שיחלץ...