Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הוועדה המחוזית תל אביב אישרה להפקדה את תכנית המתאר לגבעתיים

הוועדה המחוזית תל אביב אישרה להפקדה את תכנית המתאר לגבעתיים
באדיבות עיריית גבעתיים

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב, בראשות ערן ניצן, אישרה היום (שני, 19.9.22) את תכנית המתאר לעיר גבעתיים. התכנית מתווה את המסגרת תכנונית לפיתוח העיר גבעתיים לעשרים השנים הבאות וכוללת תוספת של 11 אלף יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של 100 אלף תושבים. שרית צולשין, מהנדסת עיריית גבעתיים פתחה את הדיון וברכה על קיומו של הדיון בנושא, עליו עיריית גבעתיים עומלת משנת 2016.

התכנית תאפשר הקמת עשרות אלפי יחידות דיור בתחומה בפרויקטים של התחדשות עירונית, מתחמית ומגרשית. כמו כן, התוכנית מייצרת כלים שיאפשרו את חיזוק צביונה וייחודה של העיר, באמצעות תוספת מענים ציבוריים משמעותיים, שטחי תעסוקה ומסחר, שמירה על מרקמים ותיקים ועל השלד הירוק, הבטחת פתרונות בנושא סביבה, תחבורה ותשתיות תוך חיזוק הקשר שלה למטרופולין. בנוסף, התוכנית קובעת הנחיות לבינוי, עיצוב ופיתוח המרקמים השונים בעיר בהם מרקמים לפינוי בינוי אינטנסיבי, התחדשות מתחמית, מגרשית ושימור.

קרדיט רונן אקרמן

הוועדה המחוזית שמה דגש בהחלטתה על איכויות הבינוי ותמהיל הדיור המוצע סביב תחנות המטרו המתוכננות במסגרת קו המטרו 2M וקבעה כי תוספת זכויות תותנה בהוספת "דיור מכליל", וזאת בהתאם למדיניות הועדה לפיתוח לאורך צירי מערכת תחבורה עתירת נוסעים (מתע"ן).

בהיבט התעסוקה, התכנית מציעה הגדלה של שטחי התעסוקה הגובלים בקו הסגול של הרכבת הקלה ובסמוך לתחנת המטרו בכצנלסון וזאת לטובת חיזוק הבסיס הכלכלי של העיר ושיפור היוממות.

שרית צולשין, מהנדסת עיריית גבעתיים וראש מנהל הנדסה: "אישור ההפקדה של תכנית המתאר לגבעתיים הוא צעד משמעותי בפיתוח העיר תוך שמירה על סדר תכנוני המבטיח איזון בין הצביון העירוני ובין צרכי התחדשות ההכרחיים. התכנית גובשה במשך מס' שנים בהובלת צוות ההנדסה והתחדשות עירונית ובשיתוף עם משרדה של האדריכלית נעמה מליס. אנו גאים בתכנית המתאר המותאמת לצפי גידול האוכלוסייה, למגמת הצערת התושבים ולשינויים התחבורתיים הצפויים באזורנו. שמנו דגש בתכנית על עירוב שימושים, הקצאת שטחים לתעסוקה ולא רק למגורים, שיאפשרו צמיחה כלכלית חשובה לעיר. במקביל לא וויתרנו על שמירת המרקם העירוני הייחודי לגבעתיים ואיכות החיים באמצעות הקפדה על סביבה ירוקה וחומה הכוללת בין היתר שדרות הליכה המוצללים באופן טבעי. הקפדנו שלצד הגידול במס' יח' הדיור יינתן מענה הולם לשטחים ומבנים ציבוריים אשר חיוניים לתושב."

יו"ר הוועדה המחוזית תל אביב, ערן ניצן: "העיר גבעתיים ממוקמת בלב המטרופולין ומהווה מפרק חשוב בלב המטרופולין. חשיבותה של התוכנית הכוללנית מתעצמת על רקע קידומה של תכנית המטרו שעתידה לשנות כליל את פני האזור ותאפשר להעצים ולצופף את השימושים השונים בו, כפי שבא לידי ביטוי בתוכנית המתאר".

מתכנן מחוז תל אביב במינהל התכנון, אדר' ארז בן אליעזר: "מדובר בתוכנית שתאפשר את המשך צמיחתה של העיר, תוך יצירת מסגרת תכנונית מתכללת להבטחת איכות חיי התושבים. התוכנית מציעה העצמת זכויות ותוספת שימושים בהלימה למדיניות הוועדה המחוזית לפיתוח לאורך צירי מערכת תחבורת נוסעים וכן מאפשרת שילוב משמעותי של שימושי "דיור מכליל" במטרה להבטיח את נגישות המגורים סביב המטרו והרכבת הקלה למגוון רחב של משתמשים בשלבי החיים השונים."

גבעתיים הינה העיר השנייה בצפיפותה בישראל, עיר בשטח של 3,300 דונם המונה מעל 60,000 תושבים. העיר הינה מוקד מגורים בעל מיקום מרכזי במטרופולין ודירוג חברתי כלכלי גבוה, בעלת איכויות תכנון קיימות חופות עצים ומבטים אל הנוף. תכנית המתאר לעיר גבעתיים מתווה את המסגרת התכנונית לשנת 2040, לצפי אוכלוסייה של 100,000 נפש, תוך שיפור האיכויות העירוניות הקיימות.

העיר גבעתיים נמצאת בתנופת תכנון, אשר במסגרתה מקודמות בעיר בנוסף לתכנית המתאר, התכנית לפי סעיף 23 לתמ"א 38, אשר הופקדה בוועדה המחוזית ותכנית שכונתיות משמעותיות בראיה רובעית בהן: תכנית גבעת רמב"ם המופקדת, שהינה תכנית המשלבת שמירה על אופי השכונה הוותיקה עם התחדשות למגוון שימושים בשוליה, תכנית צפון מערב אשר הוחלטה להפקדה ומאמצת את עקרונות הבינוי עירוב השימושים והעצמה לאורך צירי מתע"ן תוך שמירה על בינוי מתון בלב המרקם, תכנית בן גוריון אשר צפויה לעלות לדיון בוועדה המחוזית בשבועות הקרובים ומשלבת בין התחדשות מגרשתי למרקמית בדגש על תוספת שטחי ציבור, תכנית כורזין אשר הוחלטה להפקדה ומוסיפה שטחי תעסוקה לעיר ועוד.

"דיור מכליל" כולל יחידות דיור בגודל של 65 מ"ר מירבי, דיור בהישג יד, דירות לשכירות, דיור מוגן, מעונות סטודנטים, דיור ציבורי, דיור רווחה, דירות ללא תקן חניה. במסגרת ההחלטה נקבע כי תכניות למגורים באזורים אלו יידרשו להקצות 40% מזכויות הבניה ל"דיור מכליל".

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
טכנולוגיה חדשנית בתחום ניקיון רחובות וכבישים לראשונה בגבעתיים
גבעתיים מתחדשת בטכנולוגיה חדשנית בתחום ניקיון הרחובות ונראות פני העיר. פיילוט...
"מגשרים על סכסוכים": לא שיתפו אותך בסרטון טיק טוק? לא הזמינו אותך למסיבה? בכיתה יש מריבות על מקומות ישיבה?
קורס של מרכז הגישור העירוני בגבעתיים בשיתוף מתנדבי "ידיד לחינוך"...
טבע אורבני בעין העדשה
נמרוד שחם, הדס צורף ועדי זהר הם הזוכים בתחרות "צילום...
לראשונה עמדת שירות עצמי של ביטוח לאומי הושקה במרכז שירות לתושב בעיר
כחלק מהמאמץ להנגיש ולהרחיב את מגוון השירותים לתושבי העיר, בימים...
הדשן בגן רבקה ירוק יותר. לראשונה בגבעתיים: קומפוסטר לשימוש חופשי של התושבים
היחידה לקיימות באגף שפ"ע הקימה את המדשן (קומפוסטר) העירוני הראשון...
גבעתיים לא מעלימה עין
עובדות ועובדי עיריית גבעתיים התגייסו להעלאת המודעות למאבק נגד אלימות...
חנוכה מדליק אש בגבעתיים
פסטיבל הצגות חנוכה בתיאטרון, הפנינג גלגליות בפארק גבעתיים ועוד מגוון...
גוזרים את הסרט: מתחם גני הילדים החדש נחנך באופן רשמי
רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים: " מדובר במבנה מודרני בעל...
מועדון שורדי השואה שלנו "קפה אירופה" זוכרים את רס"ן בר פלח ז"ל, סגן מפקד סיירת הנח"ל שנהרג בהיתקלות עם מחבלים לפני כחודשיים
ביום שלישי (16.11), נערך אירוע הוקרה לזכרו של בר פלח...
קרקע פורייה לתחילתה של ידידות מופלאה
מחזור נוסף של הפרויקט המוצלח "מרפסות פורחות בגבעתיים" יוצא לדרך לאור...