Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הפתעות בכספת

הפתעות בכספת

עבור רובנו הדימוי השגור של כספת הוא של משהו שפוגשים בבנק, בבית מלון או בבית מסחר לחפצי ערך. אבל בחינה מקרוב מגלה שמדובר בתחום הרבה יותר רחב ומפתיע ממה שנדמה במבט ראשון וחטוף.

לא רק נגד פורצים

בסיור שערכנו במטה 'בריח סדן', יצרן הכספות הוותיק בישראל שהוא חלק מהנוף שלנו כבר כמעט מאה שנים, למדנו שכאשר מדובר בכספות המציאות לעתים עולה על כל דמיון. מסתבר שאפשר למצוא כספות כמעט בכל מקום, ולמרות שמטרת העל שלהן היא לשמור על חפצי ערך (או סודות) האופן בו הן עושות את זה ומגוון הדגמים והפתרונות הספציפיים בהחלט מעורר השתאות.

צילום: pixabay

בניגוד למה שמקובל לחשוב אנשים עושים שימוש בכספות לא רק כדי להגן על דברי ערך מפני פריצות. הרבה אנשים וארגונים משתמשים בכספת כאמצעי לשמירה על פרטיות או זליגה של מידע ולא בהכרח כהגנה מפני פורצים מבחוץ. גם בעידן הדיגיטלי כספות ממלאות תפקיד חשוב באבטחת מידע ושמירת סודות. כמעט כל ארגון ומוסד מצויד בכספת למטרות כאלה וסוג הכספת ורמת ההגנה שהיא מספקת מותאם לסוג המידע אותו היא אוצרת. כשמדובר במידע פרטי אבל סטנדרטי, מהסוג שמתגלגל בכל עסק, (מידע על שכר ונתונים אישיים של עובדים, מידע על מלאי או סודות מקצועיים), בדרך כלל יסתפקו בכספת משרדית פשוטה מהסוג שלא השתנה באופן דרמטי במאה השנים האחרונות. אך ארגונים ומוסדות ביטחוניים ששומרים מסמכים בדרגת סיווג של סודי ביותר ומעלה, יהיו מצוידים בכספות הרבה יותר מתקדמות, כמו למשל כספות משוריינות מטיטניום בעלות מנגנוני התראה אלקטרוניים.

השפעה נוספת של העידן הנוכחי אפשר לראות בדגמים חדשים של כספות שמיועדות לשמור על מידע דיגיטלי וחלק מהמבנה שלהן כולל מעטה הגנה שמונע מחיקה של סלילים מגנטיים.

התקנת כספת באוטו?

התפיסה שכספות אמורות לתת הגנה הרמטית הכניסה לתכנון ולפיתוח שלהן מימד נוסף. בעשורים האחרונים כספות, ובעיקר כספות שתוכננו לאחסנת מסמכים, מיוצרות כך שהן גם מספקות ביטחון פיזי לתכולה במצבים קיצוניים כמו שריפה או שיטפון.

כחלק מהחידושים שאנו עדים להם בשנים האחרונות אפשר לראות ייצור של כספות בהתאמה אישית על פי פרמטרים ייחודיים שמוגדרים על ידי הלקוח, ואפילו נישות מפתיעות כמו כספת ייעודית להתקנה ברכב. מסתבר שכספות לרכב הן עניין נפוץ ממה שנדמה לנו. למעשה, יש כמה סוגי כספות שאנשים נוהגים להתקין ברכב. יש מי שיתקין ברכב כספת קטנה בה יוכל לשמור על מסמכים וחפצי ערך, אבל יש גם כספות שמותקנות ברכב מסיבה אחרת לגמרי – אנחנו מדברים על כספת למחשב הרכב. רכבים מודרניים כוללים מערכת שליטה ממוחשבת, פורץ מיומן יכול להתחבר למערכת ובעזרתה לגנוב את הרכב. כספת למחשב הרכב הופכת את העניין הזה לכמעט בלתי אפשרי.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
עוברים טיפול שורש? כל הדברים אותם כדאי לדעת
טיפול שורש הפך למונח אשר יכול להרתיע לא מעט מטופלים...
ריפודי בדים: הדרך הנכונה לחידוש הריהוט שלכם בלי לקנות חדש
הריהוט משמש כמרכיב מרכזי ובולט בעיצוב הפנים של חלל מגורים...
איך לתכנן נכון את המקום במזוודה לקראת החופשה?
נוסעים לחופשה? המזוודה היא הפרטנרית הצמודה וחשוב לבחור מלכתחילה מוצר...
מתי נבצע החלפת ברך חלקית או מלאה?
החלפת מפרק הברך היא הליך כירורגי נפוץ שיכול לשפר משמעותית...
חגיגה מתנפחת ומתוקה: מדוכני מזון מפתים ועד מתנפחים מלהיבים - הכל להשכרה לאירועים בלתי נשכחים
מתנפחים לקפיצה ולחגיגה עליזה השכרת מתנפחים הפכה לחלק בלתי נפרד מכל...
שתלים דנטליים, המדריך המלא
מה שקורא לו הציבור 'השתלות שיניים' ואנחנו, אנשי המקצוע 'שתלים...
ההשלכות של תאונה על העתיד שלכם מחייבות פיצוי
כל תאונה נושאת בחובה פוטנציאל לנזק מתמשך, גם כאשר מחלימים...
מארז מושלם של פינוקים לגבר
נשים רבות רוצות לשמח את בני הזוג שלהן, אך לא...
מה שחשוב לדעת על גירושין שלא בהסכמה
גירושין הוא תהליך לא פשוט שחשוב לקחת בו דברים רבים...
איך לבחור עורך דין חדלות פירעון מומלץ?
החוק מאפשר ליחידים וחברות שהסתבכו בחובות משמעותיים לעבור הליך שיחלץ...