Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

השמנת יתר: מחלה עם סכנות בריאותיות

השמנת יתר: מחלה עם סכנות בריאותיות
מקור pixabay

רשויות הבריאות בארץ וגם בעולם כבר הגדירו רשמית את השמנת היתר כמחלה. יתרה על כך, מדובר במחלה כרונית חוזרת ונשנית, שלא חולפת מעצמה ללא טיפול רפואי, מנגנוני ההיווצרות שלה הם מורכבים מאוד, יש לה הרבה גורמי סיכון למחלות נלוות נוספות, כגון סוכרת, יתר לחץ דם, דום נשימה, דיכאון קליני ואף סוגי סרטן שונים. בעוד שהשמנה מוגדרת כמגיפה עולמית, בישראל הנתונים מדאיגים במיוחד: שיעור ההשמנה במבוגרים עומד על 27% מכלל האוכלוסייה ו-64% מהאוכלוסייה סובלים מעודף משקל חמור. מתוך כך ניתן להבין כי טיפול בהשמנה מהווה צורך רפואי של ממש, ולא מדובר רק בבעיה של כוח הרצון.

השמנת יתר: מחלה עם סכנות בריאותיות
מקור pixabay

השמנת יתר לעומת עודף משקל – מהם ההבדלים?

השמנה כמחלה כוללת בתוכה שני מושגים: עודף משקל והשמנת יתר. רופאים ודיאטנים משתמשים בנוסחה קבועה שנקראת 'מדד מסת הגוף' או "BMI כדי להעריך אם אדם נמצא במצב של עודף משקל או השמנת יתר. הנוסחה מבוססת על חילוק משקל הגוף (מספר הקילוגרמים) בגובה בריבוע (במטרים). אם התוצאה נעה בין

BMI 25 ל- 29.5 מדובר בעודף משקל. אם התוצאה היא BMI מעל 30 מדובר בהשמנת יתר. אולם שני המצבים דורשים טיפול רפואי ותזונתי מקיף, מכיוון ששניהם מקושרים לירידה משמעותית בתוחלת החיים. כמה משמעותית? החל משנתיים ועד לעשר שנים! מדד ה- BMI ישמש כדי לקבוע אם אדם שמן יוכל להיעזר בטיפול תרופתי להרזיה, בנוסף לטיפול התזונתי ולשינוי באורח החיים. משום שרק BMI של 27 ומעלה עם גורם סיכון אחד למחלות נלוות (כגון סוכרת, עודף שומנים בדם וכו') או BMI מעל 30 יאפשר להסתייע בתרופות מרשם לירידה במשקל.

מהן הסיבות להשמנה?

מילת המפתח היא 'חוסר איזון במאזן האנרגטי' או במילים פשוטות – צריכת הקלוריות עולה על שריפת הקלוריות. אבל כיום ידוע כי השמנת יתר ועודף משקל מערבים סיבות רבות ומגוונות כגון צריכת מזון מתועש עתיר קלוריות, אורח חיים יושבני הכולל שעות רבות מול מסך, העדפת נהיגה על פני הליכה וחוסר בפעילות גופנית. גם מתח כרוני יכול לגרום לעלייה במשקל, בגלל ההשפעה על המאזן ההורמונלי, ותרופות מסוימות שעלייה במשקל היא תופעת לוואי שלהן. אולם מעבר לגורמים הסביבתיים וההתנהגותיים, השמנת יתר היא מחלה כרונית לכל דבר ועניין והיא נגרמת בגלל פגמים במנגנונים פיזיולוגיים, שינויים במסלולים הורמונליים וגם על רקע גנטי, כך שבפועל אנו חווים שיבושים במנגנוני השובע והרעב שלנו. לאור זאת, וכדי למנוע מחלות וסיבוכים נלווים ואפילו תמותה, רשויות הבריאות מכירות בעובדה שדרושה במצבים אלו התערבות רפואית לאורך זמן.

השמנת יתר והטיפול היעיל בה

כשהטיפול בהשמנה הוא מקצועי, וכולל ליווי תזונתי כמו גם שינוי מהותי באורח החיים ותרופות שתומכות פיזיולוגית בתהליך ההרזיה, הוא מאפשר לרדת משמעותית במשקל ולשמר את התוצאות לשנים רבות.

טיפול שורש שכזה יווסת מחדש את מנגנוני הרעב והשובע ואף ימנע התפתחות של מחלות נלוות. כשאת הליווי מוביל רופא המתמקצע ספציפית בתחום של השמנת יתר ועודף משקל, ניתן יהיה להתאים אישית ובאופן מדויק את הטיפול התרופתי בהתאם צרכים האישיים של כל מטופל, מתוך מגוון התרופות שיעילותן ובטיחותן הוכחו במחקרים קליניים רחבי היקף. רבים מהמטופלים ממליצים על מרפאות בהן ניתן לקבל ליווי צמוד לאורך כל התהליך על ידי צוות מקצועי רב-תחומי, הכולל רופא ותזונאים קליניים. התמיכה המקיפה והשילוב בין הסוגים השונים של הטיפולים ממקסמים את הירידה במשקל, ותורמים לתוצאות מצוינות שנשמרות לטווח ארוך כפי שהראו מחקרים קליניים שבדקו זאת.

מאמר זה נכתב על ידי רז הגואל, רופא מומחה העוסק ברפואה למעלה מ- 15שנים. מתמחה בהענקת טיפול רפואי מותאם אישית בהשמנת יתר

מעוניינים לשמוע עוד? צרו קשר עוד היום 9637*

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
שתלים דנטליים, המדריך המלא
מה שקורא לו הציבור 'השתלות שיניים' ואנחנו, אנשי המקצוע 'שתלים...
ההשלכות של תאונה על העתיד שלכם מחייבות פיצוי
כל תאונה נושאת בחובה פוטנציאל לנזק מתמשך, גם כאשר מחלימים...
מארז מושלם של פינוקים לגבר
נשים רבות רוצות לשמח את בני הזוג שלהן, אך לא...
מה שחשוב לדעת על גירושין שלא בהסכמה
גירושין הוא תהליך לא פשוט שחשוב לקחת בו דברים רבים...
איך לבחור עורך דין חדלות פירעון מומלץ?
החוק מאפשר ליחידים וחברות שהסתבכו בחובות משמעותיים לעבור הליך שיחלץ...
קייטנת גלישה תל אביב
בזכות הממשק הארוך שיש לתל אביב עם חוף הים אפשר...
למה חשוב לפנות אל עורכי דין גירושין בקריות בשלב מוקדם ככל האפשר?
לכאורה, במאה ה-21 גירושין הם לא אירוע דרמטי. על-פי סטטיסטיקות...
חלוקת רכושו של בעל נכסים רבים- רק בעזרת עו"ד מומחה בתחום
במיוחד כאשר מדובר על אדם אמיד ובעל רכוש רב חלוקת...
כדור שלג של הלוואות
במקרים בהם המצב הכלכלי קשה וההוצאות מכבידות, אך המשכורת לא...
מה כדאי לדעת לפני שעושים קעקוע?
קעקוע הוא מסוג אותם הדברים שרבים מאיתנו חושבים עליהם במהלך...