Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

זריקות להרזיה: כל מה שרציתם לדעת על הפתרון החדשני להשמנת יתר

זריקות להרזיה: כל מה שרציתם לדעת על הפתרון החדשני להשמנת יתר
קרדיט Freepik.com

בחודשים האחרונים כולם מדברים על זריקות להרזיה. האם הן באמת יעילות כל כך? המאבק העולמי בהשמנת יתר עולה מדרגה בשנים האחרונות ומלבד הכדורים, הניתוח הבריאטרי והפגישות עם התזונאית מהקופה, ניתן גם לרכוש זריקות שמבטיחות להשיל קילוגרמים משמעותיים ממשקל הגוף. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא:

קרדיט Freepik.com

זריקות להרזיה: על מה ולמה?

כידוע, השמנת יתר נובעת ממגוון רחב של גורמים – גנטיים, סביבתיים ורגשיים, מה שגורם לעלייה בסיכון למחלות כמו סוכרת, כלי דם, דום נשימה בשינה ועוד. התודעה הציבורית הרחבה לגבי חשיבות השמירה על משקל תקין דוחפת רבים במשקל יתר, גם בכמה ק\"ג בודדים מעל למשקל התקין, להיכנס לעולם אינסופי ולרוב חזרתי של דיאטות, לרוב בצורה מעגלית כך שנגרמת עלייה חוזרת של המשקל שהושל.

אחת התשובות הרפואיות לבעיה היא זריקות ההרזיה, שמשנות כיום את התפיסה לגבי טיפול בהשמנת יתר. זריקות להרזיה מהוות תרופה לעידוד ירידה במשקל, באמצעות תחושת שובע מוגברת והאטה בקצב הריקון הטבעי של הקיבה. זריקות אלה החלו את דרכן כאמצעי לטיפול במחלת הסוכרת (בשל האצת הפרשת האינסולין מהלבלב והפחתה משמעותית ברמות הסוכר בדם) והתגלו בהמשך כאמצעי מהיר ויעיל להפחתת משקל.

אילו זריקות הרזיה קיימות?

משרד הבריאות הישראלי אישר מספר כמוסות הרזיה בזריקה, שניתנות באופן מבוקר ומחייבות בליווי רפואי ותזונתי לשינוי אורח החיים מכאן והלאה. זריקות אלה ניתנות במרשם רופא בלבד, תוך התאמת תוכנית טיפול אישית ומדויקת לכל מטופל.

אוזמפיק (Ozempic) – זריקת האוזמפיק מחקה את פעילותו של הורמון GLP-1 המעודד הפרשת אינסולין ומווסת את רמות הסוכר בדם, מה שכמובן יעיל לחולי סוכרת אך לא רק. כיום התרופה ניתנת לסובלים מעודף משקל בכפוף לאישור מיוחד ממשרד הבריאות, אם כי דווח בתקשורת בהרחבה על המחסור בזריקות אלה, עקב הביקוש הגבוה להן.

סאקסנדה (Saxenda) – גם היא מייצרת באופן מלאכותי פעילות דומה לזו של הורמון GLP-1 ומביאה בנוסף להאטה בקצב ההתרוקנות של הקיבה, מה שמגביר מאוד את תחושת השובע. זריקות הסקסנדה הן המרכזיות שנרשמות כיום למטופלים כטיפול להשמנת יתר והביקוש אליהן גבוה במיוחד.

בנוסף לכל אלה, קיימות מספר זריקות נוספות שעושות את דרכן לישראל כמו וויגובי (Wegovy TM)  ומונג\'רו (Mounjaro). תרופות נוספות שניתנות בכמוסות במקום בזריקה וקיימות בישראל הן רזין, קונטרייב, ריבלסוס, לומיירה ועוד.

אז למי זה מתאים בעצם?

מי שמוצאים את עצמם נלחמים במשקל העודף, באופן חוזר ונשנה מול דיאטות חסרות הצלחה, יכולים לבחון את האפשרות לקבל זריקות להרזיה במינון מותאם ובפיקוח רפואי. להלן תנאי הסף לקבלת הזריקות:

  • גיל 18 ומעלה (תרופות מיוחדות ניתנות החל מגיל 12 בהתאם למצב הרפואי)
  • BMI (גובה חלקי משקל) של 30 ומעלה, או BMI 27 ומעלה עם סיכון רפואי אחד לפחות שנוגע להשמנה, כמו שומנים בדם או לחץ דם גבוה.
  • אנשים בעלי רקע רפואי משולל מחלות במערכת העיכול, בלוטת התריס, לבלב, ספיגת מזון או סרטן. כמו כן, זריקות אלה אסורות לנשים בהריון ולנשים מניקות.

על ההשפעה, האפקט והתוצאה

זריקות ההרזיה מבוססות על תחושת שובע מוגברת, תוך איזון רמות האינסולין והסוכר. יחד עם זאת, לזריקות יש תופעות לוואי שחשוב להכיר ולהעריך את השפעתן מול הרופא המטפל, בעיקר בשל העובדה שכל אחד יושפע מהן באופן שונה. כך או כך, הזריקות נחשבות לאמצעי מוצלח להפחתה משמעותית ממשקל הגוף, כך שניתן יהיה להשיל כ-5% מהמשקל תוך שלושה חודשים בלבד.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
מה שחשוב לדעת על גירושין שלא בהסכמה
גירושין הוא תהליך לא פשוט שחשוב לקחת בו דברים רבים...
איך לבחור עורך דין חדלות פירעון מומלץ?
החוק מאפשר ליחידים וחברות שהסתבכו בחובות משמעותיים לעבור הליך שיחלץ...
קייטנת גלישה תל אביב
בזכות הממשק הארוך שיש לתל אביב עם חוף הים אפשר...
למה חשוב לפנות אל עורכי דין גירושין בקריות בשלב מוקדם ככל האפשר?
לכאורה, במאה ה-21 גירושין הם לא אירוע דרמטי. על-פי סטטיסטיקות...
חלוקת רכושו של בעל נכסים רבים- רק בעזרת עו"ד מומחה בתחום
במיוחד כאשר מדובר על אדם אמיד ובעל רכוש רב חלוקת...
כדור שלג של הלוואות
במקרים בהם המצב הכלכלי קשה וההוצאות מכבידות, אך המשכורת לא...
מה כדאי לדעת לפני שעושים קעקוע?
קעקוע הוא מסוג אותם הדברים שרבים מאיתנו חושבים עליהם במהלך...
כך תיקחו כל יום הולדת כמה צעדים קדימה
אתם מתכננים לעשות יום הולדת לאחד מבני המשפחה? מדובר על...
עבירה פלילית מהי
עבירות פליליות מתגבשות על ידי מעשים שפוגעים בערכים חברתיים מוגנים...
תביעת לשון הרע – מה באמת אומר החוק הנושא?
לא אחת קורה שאנשים נפגעים אחד מהשני, ולעיתים הסיבה לפגיעה...