Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

טיפול שורש או לא? אלה הן האפשרויות העומדות

טיפול שורש או לא? אלה הן האפשרויות העומדות
קרדיט תמונה: FREEPIK

לא מעט אנשים חוששים מטיפול אצל רופא השיניים, ואיך לא? גם טיפול שגרתי יכול להסתיים בהודעה דרמטית, ממנה כולם חוששים – העששת התפשטה, ואילו כעת האפשרויות אשר עומדות לרשותכם הן לבצע טיפול שורש, או במקרים יותר גרועים אף לבצע עקירה. בכתבה זו, נסביר לכם בדיוק מה זה טיפול שורש, מתי תצטרכו לעשות אותו וכל מה שעוד תצטרכו לדעת באשר לנושאים השונים הללו. אז שנתחיל?

מה זה טיפול שורש?

מה זה טיפול שורש זהו בעצם טיפול ברקמת השן הפנימית, רקמה חיה הכוללת בתוכה כלי דם של השן, בנוסף לסיבי עצב. חשוב להדגיש כי במצבים בהם נוצרת דלקת או לחילופין, נוצר זיהום ברקמה בעצם מדובר במצב בלתי הפיך, בו לא ניתן לטפל באמצעות טיפול תרופתי, ולכן הטיפול המוצע יהיה בדרך כלל טיפול שורש. דלקות וזיהומים בשן עלולים להיווצר כתוצאה מעששת לא מטופלת, שחדרה עמוק מדי אל השן. קיימים גם גורמים נוספים, כמו שבר בשיניים, חבלות וכיוצא בכך.

איך טיפול שורש מתנהל?

הטיפול מורכב מכמה שלבים, והוא בדרך כלל יתפרש לאורך מספר ביקורים שונים במרפאת השיניים שלכם. תחילה, תערכו צילום רנטגן על מנת שתוכלו להעריך לצד הרופא שלכם את היקף הנזק שנגרם לתעלת השן. חשוב להדגיש כי הטיפול עצמו בדרך כלל מתבצע תחת הרדמה מקומית, ואילו במהלכו הרופא מסלק קודם כל את כל הרקמה העששתית, וייצור מעין חלל גישה בכותרת השן. זאת במטרה להגיע אל רקמת השן הפנימית הנגועה, ולהסיר אותה לחלוטין, תוך כדי שהוא מנקה, מעצב ושוטף את התעלות עם חומרי חיטוי. לאחר מכן, הרופא אוטם את התעלות באמצעות חומר איטום ייעודי עבור מניעת חדירת חיידקים. במקרים בהם השן ניזוקה לגמרי והיא כבר חלשה, ייתכן כי יהיה צורך לערוך טיפולים נוספים במקביל על מנת לשקם אותה.

האם מדובר בטיפול כואב?

טיפול שורש בפני עצמו אינו כואב, בגלל שהוא בדרך כלל מתבצע תחת הרדמה מקומית. אולם, חשוב להדגיש כי אחרי הטיפול עלולים להתפתח כאבים די משמעותיים סביב אזור השן המטופלת, אותם בדרך-כלל תוכלו להפיג באמצעות משככי כאבים שהרופא בהחלט יכול לרשום לכם במידת הצורך. חשוב לדעת כי מדובר בטיפול מוצלח מאוד עם אחוזי הצלחה גבוהים לצד כמות מינימלית של סיכונים. הסיכונים הנדירים אותם ניתן למנות כוללים נפיחות (פנימית וחיצונית), דלקת, כאבים באזור השן המטופלת, ובמקרים נדירים אף יותר זיהומים או פגיעה בעצב הלסת.

כמה מילים לסיכום

על אף שכולנו מפחדים מהבשורה הזו, לעיתים אין מנוס מביצוע טיפול שורש, שעוזר לנו להחזיר את השן למצב תקין. לכן החלטנו בכתבה זו להסביר לכם מה זה טיפול שורש, איך הוא מתנהל וכמובן – האם הוא כואב ומהם הסיכונים השונים הכרוכים בו.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
עוברים טיפול שורש? כל הדברים אותם כדאי לדעת
טיפול שורש הפך למונח אשר יכול להרתיע לא מעט מטופלים...
ריפודי בדים: הדרך הנכונה לחידוש הריהוט שלכם בלי לקנות חדש
הריהוט משמש כמרכיב מרכזי ובולט בעיצוב הפנים של חלל מגורים...
איך לתכנן נכון את המקום במזוודה לקראת החופשה?
נוסעים לחופשה? המזוודה היא הפרטנרית הצמודה וחשוב לבחור מלכתחילה מוצר...
מתי נבצע החלפת ברך חלקית או מלאה?
החלפת מפרק הברך היא הליך כירורגי נפוץ שיכול לשפר משמעותית...
חגיגה מתנפחת ומתוקה: מדוכני מזון מפתים ועד מתנפחים מלהיבים - הכל להשכרה לאירועים בלתי נשכחים
מתנפחים לקפיצה ולחגיגה עליזה השכרת מתנפחים הפכה לחלק בלתי נפרד מכל...
שתלים דנטליים, המדריך המלא
מה שקורא לו הציבור 'השתלות שיניים' ואנחנו, אנשי המקצוע 'שתלים...
ההשלכות של תאונה על העתיד שלכם מחייבות פיצוי
כל תאונה נושאת בחובה פוטנציאל לנזק מתמשך, גם כאשר מחלימים...
מארז מושלם של פינוקים לגבר
נשים רבות רוצות לשמח את בני הזוג שלהן, אך לא...
מה שחשוב לדעת על גירושין שלא בהסכמה
גירושין הוא תהליך לא פשוט שחשוב לקחת בו דברים רבים...
איך לבחור עורך דין חדלות פירעון מומלץ?
החוק מאפשר ליחידים וחברות שהסתבכו בחובות משמעותיים לעבור הליך שיחלץ...