Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

יחסים בין אחים בציורי ילדים

יחסים בין אחים בציורי ילדים

ציורי משפחה שהילדים מציירים, עשויים להשלים עבורנו המבוגרים את הפאזל לגבי עולמו של הילד. כאשר הילד חווה קשיים במסגרת המשפחתית הוא יתקשה יותר לתפקד בסביבת הגן ובית הספר, כמו גם להיפך. כדי להבין טוב יותר את מערכות היחסים, החיזוקים והתסכולים השונים שהילד חווה כדאי לבדוק גם את שפת הציורים.

הוריהם של יוסי ויואב, זוג תאומים בני חמש ושלושה חודשים, ביקשו לבדוק באמצעות הציורים את טיב היחסים ביניהם. אביהם מספר: "השהות בבית הפכה לבלתי אפשרית! הם רבים ומתקוטטים כל היום. אשתי ואני מנסים להפריד, מענישים, כועסים אבל שום דבר לא עוזר ממש. אנחנו רוצים להבין מה כל אחד מרגיש באמת, נראה לנו שיש צורך להתמקד בעיקר ביוסי שהוא בדרך כלל מתחיל…"

הילדים שלנו נמצאים לא אחת במרכז ההוויה המשפחתית. לעיתים מדובר ברגעי קסם בהם כל אחד מוצא את מקומו ומבטא את כשרונותיו ורצונותיו באופן די הרמוני, אך בפעמים אחרות מדובר במאבק על משאבים משותפים שונים, על תשומת לב ההורים ועל ההגדרה של 'האני' בתוך הקבוצה.

כל ילד מנסה לכבוש לעצמו טריטוריה, נוצרים מאבקים וברוב הפעמים מוצאים עצמם ההורים כפוסקי הדין השונים.

תפקיד זה של ההורים לא נבחר על ידם. רוב ההורים יאמרו שמאסו בכך ושזה גורם להם להרגיש יותר ויותר שחוקים ועייפים מכל 'משימת ההורות' – מדי יום הם נדרשים 'להפריד כוחות' עד שלהם כבר אין כוח להתמודד עם כל המצב.

כדי לפתור את הקושי הזה שמתארים הוריהם של יוסי ויואב, יש צורך להבין כיצד כל אחד מהם רואה את הדברים ומה הם הרווחים שכל אחד מהם מפיק מהסיטואציה לצד ההפסדים שקל יותר להבחין בהם.

במסגרת הייעוץ עלו כמובן, נושאים רבים המאפיינים את יחסיהם של שני האחים כולל סקירה לגבי תפקודו הקוגניטיבי והרגשי של כל אחד מהם. כאן מפאת גודל היריעה, אתמקד רק בסגנון המשחק המאפיין את יוסי ואת יואב.

מבדיקה של עשרות ציורים של יוסי וביניהם זה המוצג כאן (ציור 1), עלו מספר מאפיינים: יוסי הוא ילד בעל כריזמה רבה, הוא אוהב להיות במרכז העניינים, נוהג לככב בהצגות בפני חבריו לגן ונהנה ממעמד של מנהיג. כושר הביטוי שלו מפותח, ולא אחת הוא עשוי "לגרור" את הוריו למשאים ומתנים שונים שברובם ידו היא על העליונה. בציור שלו ניתן לראות בבירור את התנועה הסוערת בה הוא משתמש לציור האדמה והשמיים, סגנון הקו המתפרץ. המהירות בה הוא מסיים את הציור והעובדה שהוא יוצא לא אחת מגבולות

הדף ופולש בציור האדמה לתוך מבנה הבית מעידים על התנהגותו הסוערת. מעניין שבצד השני של הציור, מופיעים העץ והפרח בהם ניכרת סבלנות בתהליך הצביעה.

כאשר נבדקו ציוריו של יואב, וביניהם זה המוצג כאן (ציור 2), היה ברור שמדובר בשני ילדים שונים באופיים.

יואב התגלה בעל אופי עדין יותר ונינוח, הוא מגלה כשרון מוסיקלי וכשרון לציור. מהציורים נמצא שהוא מקפיד מאוד על הופעתו החיצונית בעקבות הטעם האסתטי המפותח שלו, וניכר היה שהוא מגלה עניין והנאה רבה מבישול, הוא אוהב מגע וזקוק לחיבוקים רבים במהלך היום יותר מאחיו.

יחד עם זאת, סגנון הציור המעוצב והמוקפד שלו מעיד על כך שהוא עוצר בתוכו דחפים רבים ומונע מלבטאם.

כשתיארתי בפני ההורים את טיב היחסים ביניהם נדמה היה כאילו מדובר בבדיחה קלאסית המסופרת על זוג שנשוי כבר כמה עשרות שנים: כאשר יוסי משחק עם יואב הוא אינו יכול לשאת את סגנון המשחק המוקפד והאיטי שלו, ההקפדה הנוקשה על הכללים מוציאה אותו מדעתו עד שהוא מתפרץ לכל עבר. מן הצד נראה כאילו הוא התחיל, אך קדמה לכך דינמיקה מסוימת שקל לראותה בציורים וקשה יותר להבחין בה במציאות.

כאשר יואב משחק עם יוסי הוא אינו יכול לשאת את הריצה קדימה והחיפזון המאפיינים אותו, הוא מבקש להפנים את הכללים היטב ורק לאחר מכן להתחיל במשחק.

האם הפתרון הוא להרחיק את השניים האחד מהשני? כלל וכלל לא. ראשית משום שהם אחים, ושנית משום שהם לומדים רבות מהתנסות זאת. יחד עם זאת, היה צורך לצייד את ההורים במספר כלים נוספים להבנת דינמיקת המשחק המאפיינת אותם. במסגרת תוכנית המעקב שנערכה התנסו ההורים והילדים בכמה סצנות טיפוסיות שמשקפות את היחסים של השניים דרך משחק באבירים ודמויות משחק אהובות אחרות, רק שהפעם ההורים שמו דגש שונה שדרכו הצליחו להיטיב את הקשר בין השניים ולחזק את האווירה המשפחתית כולה.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
איך הרכב מוסיקלי משפיע על האירוע שלכם?
שיקול חשוב לכל מי שמתכנן אירוע בלתי נשכח הוא האם...
מוזיקה לאירועים דתיים
היהדות עשירה במסורות ובסמלים, וכך גם האירועים בה, אשר מהווים...
הורים זה הזמן לגרום לילדיכם לקחת חלק בקדמה
בנוף הטכנולוגי המתקדם במהירות של היום, הצגת ילדים לרובוטיקה בגיל...
מצדיעים לשורדי השואה
אירוע ההוקרה השנתי לשורדי ושורדות שואה בגבעתיים, נערך בתיאטרון גבעתיים מאות...
מכללת קוד והייטק לילדים
העולם משתנה במהירות, והטכנולוגיה מתקדמת מהר יותר מאי פעם. מה...
טבע אורבני בעין העדשה
נמרוד שחם, הדס צורף ועדי זהר הם הזוכים בתחרות "צילום...
הדשן בגן רבקה ירוק יותר. לראשונה בגבעתיים: קומפוסטר לשימוש חופשי של התושבים
היחידה לקיימות באגף שפ"ע הקימה את המדשן (קומפוסטר) העירוני הראשון...
איך לבחור מסעדה חלבית בצפון?
תחילה, ניתן לומר באופן חד משמעי כי בעת בה אנו...
גוזרים את הסרט: מתחם גני הילדים החדש נחנך באופן רשמי
רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים: " מדובר במבנה מודרני בעל...
קרקע פורייה לתחילתה של ידידות מופלאה
מחזור נוסף של הפרויקט המוצלח "מרפסות פורחות בגבעתיים" יוצא לדרך לאור...