Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

כיצד מתבצעת בדיקת ליקויי בניה?

כיצד מתבצעת בדיקת ליקויי בניה?
מקור freepik

כאשר קונים דירה חדשה מקבלן, הציפייה היא תמיד שסטנדרט הבניה יהיה גבוה וכי הדירה תוכל להיות מאוכלסת במהירות האפשרית. איש לא מצפה לכך שיתגלו ליקויים כלשהם בדירה שלו, אך מדובר בתופעה די שכיחה במדינת ישראל. במקרים יותר מדי רבים, אנשים שרכשו דירה חדשה במיטב כספם, מגלים כי ישנם ליקויים חמורים במבנה או בתשתיות שבדירה החדשה שלהם. כאשר הדבר קורה, מעבר לעוגמת הנפש שיש בעניין, יש צורך לפעול בנחישות ובזריזות מול הקבלן – על מנת שהליקויים יתוקנו ולא תהיה שום התנערות מאחריות מצידו. 

כיצד מתבצעת בדיקת ליקויי בניה?
מקור freepik

גם במקרה שבו אתם רוכשים דירה במבנה קיים, יכולים להיות בה ליקויים שלא דווחו לכם. ליקויים אלה יכולים להתגלות כמאוד יקרים בהמשך, ולגרור הוצאות מרובות על שיפוץ. גילוי הליקויים בזמן יכול לגרום להורדה משמעותית במחיר הדירה, ולמנוע עוגמת נפש בהמשך. 

בשני המקרים האלה, בין אם אתם רוכשים דירה חדשה מקבלן או קונים דירה בנויה מיד שנייה, חשוב לבצע בדיקת ליקויי בניה, כדי לאתר מראש את הליקויים ולהגיב בהתאם. 

מהי בדיקת ליקויי בניה?

אם יש לכם חשד שהדירה שלכם כוללת ליקויי בניה כלשהם, בין אם מדובר בנושאים של אטימות למים, בעיה במערכת החשמל, בעיה בתחום האינסטלציה או פגם במבנה – מומלץ לקיים בדיקת ליקויי בניה על ידי חברה חיצונית המתמחה בכך. במסגרת בדיקה שכזו, יגיעו מומחים מטעם אותה חברה ויבצעו סקירה מקיפה של המבנה ושל התשתיות שלו. הבדיקה תוכל לגלות האם ישנם ליקויים גלויים או נסתרים בדירה עצמה וגם בבניין כולו. 

כאשר אנשי המקצוע יגיעו לבצע את הבדיקה, הם ישתמשו בכלים של ביקורת מבנים שיאפשרו להם להעריך את רמת הבניה ולאתר ליקויים. בדרך כלל, הליקויים השכיחים שמתגלים קשורים בתשתיות הבית או בליקויים במבנה החיצוני.  

תהליך הבדיקה וקבלת דו"ח מסכם

תהליך הבדיקה יכול לארוך בין יום עבודה אחד לכמה ימים. במהלך הבדיקה, תתבצע סקירה מקיפה של תשתית החשמל, תשתית האינסטלציה, עמידות לרטיבות ואיטום, בדיקה האם ישנם פגמים מבניים בתוך הדירה ומחוצה לו וכן ייבדק גם הבניין כולו מבחוץ. 

התהליך יסתיים כאשר תקבלו לידיכם דו"ח מקצועי וחתום על ידי חברת הבדיקה. חשוב מאוד לשמור את הדו"ח הזה ולהגיש אותו לקבלן שלכם, במידה ונמצאו ליקויים. הדו"ח מהווה אסמכתא לליקויים שנמצאו, והוא יחייב את הקבלן להגיב ולתקן את מה שנדרש. 

נמצאו ליקויים – מהו השלב הבא?

במקרה שבו מדובר בדירה חדשה שרק נבנתה, הקבלן יהיה מחויב לתקן את הליקויים שנמצאו. לפעמים יש צורך בהתעקשות ובהפעלת לחץ מול הקבלן, אך בעזרת דו"ח הליקויים שבידיכם, תהיה לכם הוכחה לכך שאכן נמצאו ליקויים שכאלה. במקרה שבו מדובר בדירה קיימת שנקנתה, דו"ח הליקויים יכול לגרום לכם להחליט אם אכן לרכוש את אותה הדירה או לא, ויכול לתרום להערכה מחודשת של שווי הדירה, לאור הליקויים שנמצאו בה. 

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
באילו מקרים מומלצת התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה?
משפחה היא מקור לנחת וגם בסיס למשאבים חיוניים לחיים. במקביל...
למה לא כדאי לוותר על חיפויים שונים לקירות?
השקעתם לאחרונה לא מעט בעיצוב המחודש של הסלון שלכם? עשיתם...
טיפול בירושה: ממה מתחילים?
כאשר אדם אהוב כמו אחד ההורים הולך לעולמו, זוהי טלטלה...
התעללות בבעלי חיים
לפני שמתעמקים בהיבטים המשפטיים, נדגיש כי התעללות בבעלי חיים היא מעשה...
יום הולדת כבקשתך- איך יוצרים יום הולדת למי שלא אוהב חברים
אם הילד שלכם אינו אוהב חברים באופן מוצהר או בולט...
חברות בדק בית - למה זה חשוב?
כאשר אנו רוכשים נכס, בין אם מדובר בבית פרטי, דירה...
ניו בורן צילומים מקצועיים עם הסטודיו של נסיה
ניו בורן צילומים מי מאיתנו לא נמס כשהוא רואה תמונות של...
הכול על גידור ביתי
בתחום הגידור הביתי אנחנו רואים שהצורך רק עולה עם השנים,...
טיפול מונגש ויעיל למיצוק העור מהבית עם גלי רדיו
אנשים רבים מחפשים אלטרנטיבות לניתוחים קוסמטיים שאינם כוללים חתכים או...
ללמוד מקצוע מבוקש ויצירתי
מקצועות הביוטי למיניהם הם מהמקצועות הטובים ביותר שיש למי יש...