Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

כנס delete בגבעתיים

כנס delete בגבעתיים
צילום באדיבות דוברות עיריית גבעתיים

 

מסקר ראשון מסוגו, שערכה עיריית גבעתיים במסגרת כנס DELETE שנערך בעיר, בקרב 1,100 ילדים ובני נוער, בנושא הזכות להשכח והזכות לפרטיות ברשתות החברתיות, עולה כי 34% מהנשאלים, התחרטו על מידע שהעלו על עצמם ברשת, כמו כן 15% מהנשאלים דיווחו כי פורסם עליהם מידע פוגעני ברשת.

כנס DELETE אותו יזמו עיריית גבעתיים בשיתוף, משרד המשפטים, UNICEF ישראל, פורום ועדי ההורים היישוביים ואיגוד מנהלי המחלקות לחינוך ברשויות המקומיות, עוסק בזכות להישכח ובזכות לפרטיות ברשתות החברתיות וכן בהיבטים השונים הקשורים בזכות להישכח ובזכות לפרטיות ברשתות החברתיות; בזווית החברתית, בזווית המשפטית בצד מגמות במשפט בינלאומי, זכויות ילדים ונוער, אחריות הורית, תפקיד מערכת החינוך ואפשרויות הסדרה של הזכות המיוחדת הזו . 

צילום באדיבות דוברות עיריית גבעתיים

זהו כנס ראשון מסוגו שנערך בישראל והוא נועד לחשוף מגמות ומאפיינים הנוגעים לשימוש של ילדים ובני נוער ברשתות החברתיות ובירור ואסדרת זכויותיהם ברשת. בעולם כבר נתנו דעתם לנושא ובשנת 2014 ניתן פס"ד נגד גוגל ספרד הקובע כי לאדם יש את הזכות לדרוש ממנוע חיפוש למחוק תוצאות המתקבלות בחיפוש שמו, אם תוכנו של המידע התיישן. כמו כן, הרפורמה של איגוד האיחוד האירופי משנת 2015 מאמת גישה זו וקובעת כי הזכות לדרוש מחיקת מידע עומדת כל עוד שאין סיבה לגיטימית לשמור אותו. הרפורמה מתייחסת גם לקטינים וקובעת כי זכותו של אדם לחזור בו מהסכמתו לשימוש בידע האישי, שניתנה עת היה קטין, ובתנאי כי לא יכול היה לדעת את השלכות מתן ההסכמה בעת הרלוונטית. גם בארה"ב יש מספר חוקים המסדירים את הנושא. בשנת 2015 נחקק חוק בקליפורניה אשר קובע כי לקטינים יש זכות לדרוש מחיקת מידע אשר הועלה על ידו בכפוף לחריגים בחוק.

בכנס השתתפו בכירים ממשרד החינוך, בהם הגב' טובה בן ארי – מפקחת ארצית לזכויות הילדים והנוער במשרד החינוך, נשיאת בתי המשפט לשלום ולנוער הגב' גלית ויגוצקי מור,  ח"כ מירב בן ארי– סגנית יו"ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ  ד"ר יפעת שאשא ביטון– יו"ר הועדה המיוחדת לזכויות הילד בכנסת, ח"כ רויטל סויד יו"ר השדולה למאבק באלימות ובריונות ברשת,  עו"ד ענבל רובינשטיין– לשעבר הסניגורית הציבורית הארצית. ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, מנהלת מחוז תל אביב במשרד החינוך הגב' חיה שיטאי,  פרופ' יזהר אופלטקה– פרופסור לחינוך, סגן ראש עיריית גבעתיים ומחזיר תיק החינוך ומכובדים רבים אחרים.

רצ"ב הקובץ המלא של ממצאי סקר שנערך בקרב  1,100 מילדי העיר גבעתיים מכיתות ו'-י"ב, הנוגע לרמת המודעות לאחריות האישית בשימוש ברשתות חברתיות ובעיקר לרמת המודעות להשלכות של הפרסום ברשתות חברתיות בטווח הארוך

טובה בן ארי, מפקחת ארצית לזכויות הילדים והנוער במשרד החינוך – "חיוני לקיים אסדרה למחיקת המורשת הדיגיטלית של ילדים ובני נוער ברשת, בין אם על עצמם ובין עם אחרים, ככל שהדבר נתפס כמשובת נעורים, כדי שהמידע הזה לא יהיה נגיש לאנשים בעלי אינטרסים שונים, שיכולים להעיב על עתידם המקצועי והאישי של הילדים בעתיד. אם המדינה החליטה על מחיקת רישום פלילי ועבירות מסוימות, על אחת כמה וכמה יש למחוק תמונות, שהתפרסמו על ידי ילדים והם לדיראון עולם היום ולכן הזכות להישכח היא בעלת חשיבות מהותית."

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים היוזמת ומארחת את הכנס – "לילדים ובני נוער ישנה זכות לגלוש ולהעלות תכנים ולנו, כמבוגרים האחראיים, החובה להסדיר את זכויותיהם ולהגן עליהם מהאיומים והסכנות ברשת. כנס DELETE שיזמנו בשיתוף משרד החינוך, נועד לקדם את הנושא וליישר קו עם המדינות המתקדמות בעולם שכבר עוסקות בנושא והגיעו למסקנות והחלטות חשובות ביותר. אני מאמין שהכנס הוא רק יריית הפתיחה לדיון מעמיק וכמובן שגם לאסדרת הנושא במסגרת החוקית."

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
למה לא כדאי לוותר על חיפויים שונים לקירות?
השקעתם לאחרונה לא מעט בעיצוב המחודש של הסלון שלכם? עשיתם...
יום הולדת כבקשתך- איך יוצרים יום הולדת למי שלא אוהב חברים
אם הילד שלכם אינו אוהב חברים באופן מוצהר או בולט...
ניו בורן צילומים מקצועיים עם הסטודיו של נסיה
ניו בורן צילומים מי מאיתנו לא נמס כשהוא רואה תמונות של...
הכול על גידור ביתי
בתחום הגידור הביתי אנחנו רואים שהצורך רק עולה עם השנים,...
טיפול מונגש ויעיל למיצוק העור מהבית עם גלי רדיו
אנשים רבים מחפשים אלטרנטיבות לניתוחים קוסמטיים שאינם כוללים חתכים או...
ללמוד מקצוע מבוקש ויצירתי
מקצועות הביוטי למיניהם הם מהמקצועות הטובים ביותר שיש למי יש...
איך בוחרים מושב בטיחות החל מגיל לידה ועד גיל מאוחר יותר?
על פי החוק בישראל, כל אדם בכל גיל חייב להיחגר...
מה זה משכנתא הפוכה
יש לכם כבר דירה בבעלותכם ואתם מעוניינים לרכוש עוד אחת...
בחירת חברת הסעות- כל מה שרציתם לדעת
לא מעט אנשים זקוקים לשירותי הסעות כיום. מדובר על שירותים...
מי שומר על המטבח שלי
מטבח חיצוני לגינה הפך כבר מזמן למאסט בתכנון חצר פונקציונלית...