Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

להגיע לירח לפני גיל 21!

להגיע לירח לפני גיל 21!
עיריית גבעתיים

לראשונה בהסטוריה משלחת של שמונה תלמידי כיתה י' (ארבעה בנים וארבע בנות) בתכנית 'המאיץ המדעי – חזרה לירח' בתיכון שמעון בן צבי בגבעתיים טסים הלילה בשליחות עיריית גבעתיים ומשרד המדע להשתתף בתחרות בינלאומית ליזמות חלל ולביקור במכון נאס"א איימס

משלחת תלמידים לנאסא
עיריית גבעתיים

הקשר עם נאס"א החל בעקבות ביקור ייחודי, שהתקיים לפני שנה וחצי בבית הספר שב"צ להיכרות מעמיקה על התכנית, הודות לשגרירות. לאחר הביקור הקשר העמיק והשנה התלמידים זכו להזמנה ייחודית להשתתף בתחרות ולהכיר יותר לעומק את עבודת נאס"א.

במסגרת נסיעתם לתחרות, תלמידים מישראל יבקרו לראשונה במכון איימס נאס"א (עד כה ביקרו רק במרכז המבקרים של נאס"א) ,ילמדו על הפרויקטים השונים הנחקרים במקום, יפגשו עם מיטב המוחות המדעיים של נאס"א ואף יעניקו ראיונות בתקשורת המצולמת והמשודרת.

במסגרת התחרות יציגו התלמידים סטארטפים שפיתחו בליווי מכון המחקר של נאס"א בקליפורניה, כשהם ישפטו על סמך מקוריות הרעיון, יישמו בשטח, יכולות הפרזנטציה (פיץ') והתכנית העסקית אותה הכינו כחלק מתכנית הלימודים.

יזמות חלל הוא תחום המתפתח מאוד בשנים האחרונות ומושך אליו יזמיים מהקהילה העסקית והמדעית כאחד. בנוסף אנו עדים באחרונה למרוץ מתגבר של המעצמות הגדולות לאיוש הירח וכמובן לפריצת הדרך הישראלית שלspaceIL .

במהלך השנה האחרונה, למדו התלמידים בתכנית המצוינות של תיכון שמעון בן צבי בגבעתיים – "המאיץ המדעי – חזרה לירח" – שמטרתה הייתה להכשיר אותם כיזמים צעירים בתחום זה. את התכנית הייחודית פיתחה היזמת ורד כהן ברזילי בעלת Out of the Box  – עסק חברתי לקידום יזמות וחדשנות בחינוך והיא ממומנת על ידי משרד המדע (סל מדע) ופועלת זו השנה השנייה בגבעתיים, בליווי ייחודי של המנהל המדעי של מכון המחקר איימס בנאס"א, ד"ר ג'ייקוב כהן, מנהל החינוך הנוער והצעירים, מצפה הכוכבים העירוני ורשת בתי ספר האמריקאי iLEAD המתמחים בפרויקטים ייחודיים בתחום המדעים והחלל בניהולה של המנהלת המדעית קתלין פרדט (אשר יצאה בעבר עם נאס"א למשימות המשלבות בין הוראה לחלל).

לאורך השנה התלמידים נהנו מלמידת עמיתים באמצעות מערכות וירטואליות עם תלמידים בני גילם בארה"ב, במסגרתה הם פיתחו יחד רעיונות למוצרים שיסייעו למשימת העל של נאס"א איוש הירח ומאדים.

 

על הפרויקטים :

"חדר משלי" (אוהד, מאיה, מאיה ומריו) – חברת תוכן שמטרתה לסייע לאסטרונאוטים ובני משפחותיהם להתגבר על סוגיית הבדידות בחלל, באמצעות יצירת מרחב משפחתי עוטף במציאות רבודה ומציאות מדומה. התכנית מבוססת על מחקרים ושיחות שנעשו עם אסטרונאוטים ושואבת גם מידע ורעיון מתחום האובדן והשכול. היא גם מציעה פתרון למשפחות שכולות בניסיון לסייע להם בתהליך הפרידה והזיכרון.

"הוברמון" (תמר, עמר וגיא) – פיתוח חדשני להוברבורד המוכר מהסרט "חזרה לעתיד". מטרתו לסייע לאסטרונאוטים להגיע ממקום למקום במהירות וללא חשש מנפילות על אדמת הירח המחליקה. הוא גם מסייע לשינוע של משאות קטנים על ידי חיבור מגנטי בין הקרשים החכמים. בניגוד לניסיונות שנעשו שלא בהצלחה גדולה בשנים האחרונות לייצר את המוצר האהוב מהסרט, הוברמון עושה שימוש בתנאי הגרביטציה הנמוכה על הירח, הוא מגובה במנוע ובמכשיר ניווט המאפשר לרוכב לווסת את מהירות וגובה המכשיר מבלי לבזבז אנרגיה גדולה מידי. בנוסף ניתן יהיה לכוון מראש יעדים לשליחה אוטונומית של סחורות או אסטרונאוטים ללא מגע יד אדם.

"רוליפולי מון" של אודם. מדובר בצמידים חכמים שמתלבשים על זרועות האסטרונאוטים, בעלי חיישנים מיוחדים המזהים נפילה עתידית (בהתאם לזווית הגוף). הצמידים מסייעים לבעיית הנפילות התכופות של האסטרונאוטים על הירח כתוצאה מהחלקה. הצמידים מבוססים על רעיון קיים ובשימוש בקרב לקויי ראיה ומותאמים לצרכים ולתנאים על הירח. הם נפתחים למוטות הליכה מיד עם זיהוי הנפילה העתידית ומאפשרים לגוף להתייצב מבלי ליפול.

"מדיפייס" (דנה ולירי) – מיטת טיפול מיוחדת לנפגעים על הירח המותאמת לתנאים הקיצוניים בירח ולטיפול בפגיעות אופייניות של אסטרונאוטים. המיטה נותנת מענה מקיף ומיידי לפציעות וטיפולים מורכבים יותר (כולל צילום MRI) ומשתנים נוספים ואף ניתנת להדפסה במדפסת תלת מימד והרכבה פשוטה במקום.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
ההשלכות של תאונה על העתיד שלכם מחייבות פיצוי
כל תאונה נושאת בחובה פוטנציאל לנזק מתמשך, גם כאשר מחלימים...
מארז מושלם של פינוקים לגבר
נשים רבות רוצות לשמח את בני הזוג שלהן, אך לא...
מה שחשוב לדעת על גירושין שלא בהסכמה
גירושין הוא תהליך לא פשוט שחשוב לקחת בו דברים רבים...
איך לבחור עורך דין חדלות פירעון מומלץ?
החוק מאפשר ליחידים וחברות שהסתבכו בחובות משמעותיים לעבור הליך שיחלץ...
קייטנת גלישה תל אביב
בזכות הממשק הארוך שיש לתל אביב עם חוף הים אפשר...
למה חשוב לפנות אל עורכי דין גירושין בקריות בשלב מוקדם ככל האפשר?
לכאורה, במאה ה-21 גירושין הם לא אירוע דרמטי. על-פי סטטיסטיקות...
חלוקת רכושו של בעל נכסים רבים- רק בעזרת עו"ד מומחה בתחום
במיוחד כאשר מדובר על אדם אמיד ובעל רכוש רב חלוקת...
כדור שלג של הלוואות
במקרים בהם המצב הכלכלי קשה וההוצאות מכבידות, אך המשכורת לא...
מה כדאי לדעת לפני שעושים קעקוע?
קעקוע הוא מסוג אותם הדברים שרבים מאיתנו חושבים עליהם במהלך...
כך תיקחו כל יום הולדת כמה צעדים קדימה
אתם מתכננים לעשות יום הולדת לאחד מבני המשפחה? מדובר על...