Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מהי שיטת טיפול ביופידבק ולמי היא מתאימה

מהי שיטת טיפול ביופידבק ולמי היא מתאימה

אחת משיטות הטיפול היעילות ביותר כיום עבור התמודדות עם מגוון קשיים נפשיים קרויה: ביופידבק. מדובר בשיטת טיפול אשר מסייעת למטופל, לפתח מודעות ולשלוט על תהליכים פסיכו פיזיולוגיים אשר מתחוללים בגופו. אם אתם סובלים מחרדות, דיכאון, הפרעות אכילה או כל קושי נפשי אחר, אשר אתם חשים כי הוא משפיע עליכם הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית, כדאי מאוד שתבדקו מה יש לשיטת ביופידבק להציע לכם בתחום הטיפולי.

מהי שיטת טיפול ביופידבק ולמי היא מתאימה

כיצד פועלת שיטת ביופידבק

שיטת ביופידבק היא שיטה אשר מתבססת על מכשור אלקטרוני ומחשב. במהלך הטיפול המטופל מחובר אל חיישנים, אשר מעבירים למחשב מידע על השינויים המתחוללים בגופו בזמן הטיפול. באמצעות המשוב השוטף הנוגע לשינויים הגופניים החלים על המטופל בשל מחשבות או רגשות אותם הוא חווה, המטופל לומד כיצד הוא יכול להשפיע על תהליכים פנימיים, על מנת לשלוט ולאזן את עצמו הן מבחינה פיזיולוגיות והן מבחינה מחשבתית ורגשית. החיישנים המחוברים אל האדם בזמן הטיפול, מספקים למחשב מידע כגון: טמפרטורת העור של האדם, קצב הלב, מתח השריר ועוד.

מה עומד מאחורי שיטת ביופידבק

הנחת העבודה היא שינויים ברמה המחשבית והרגשית של האדם, משפיעים באופן מהותי על מה שמתחולל בגופו. כלומר: אדם אשר חושב מחשבות על גורם שמלחיץ אותו או גורם לו לחרדה, עלול לפתח דפיקות לב מהירות, הזעה ועוד. מכיוון שהמכשור בשיטת הביופידבק מעניק למטופל הכרה בדבר השינויים המתחרשים בגופו, הזמנים והנסיבות לשינויים הללו, הרי שמטופל מאמן את עצמו במהלך הטיפול, להגיע לאיזון נפשי ולוויסות נפשי. שיטת טיפול זו איננה פולשנית, חודרנית או כואבת וכן, היא לא מלווה בתופעות לוואי. מדובר בשיטת טיפול אקטיבית אשר מאפשרת לכל מטופל לקחת אחראיות על מצבו ובריאותו הנפשית

מי יכול להיעזר בביופידבק

ביופידבק הוא טיפול הרלוונטי מאוד כאשר מחפשים טיפול בחרדה או טיפול בדיכאון. כמו כן, ביופידבק הוא טיפול המתאים לאדם הסובל מכאבים כרוניים או כאבים אקוטיים, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות שינה, היפראקטיביות, התפרצויות זעם, חוסר שליטה בצרכים, תסמונות פוסט טראומתיות, בעיות לחץ דם, אסטמה, אפילפסיה ועוד. מהלך הטיפול לכל בעיה מעין זו יתבצע בכמה שלבים: בשלב הראשון תערך היכרות של המטפל עם המטופל, על הסיבה שהובילה אותו להגיע לטיפול, על הציפיות מהטיפול, על תיאום ציפיות ועל בדיקת הנכונות של המטופל לשתף פעולה במהלך הטיפול. בשלב השני המטופל יאובחן על ידי המטפל באבחון פסיכו ביולוגי באמצעות חיבור חיישנים ומערכת מחשוב כפי שכבר הוזכר לעיל, בשלב הבא המטפל ילמד את המטופל טכניקות שונות שיסייעו לו לשלוט על גופו. תרגול הטכניקות הללו יתבצע ללא מכשור בהתחלה ולאחר מכן עם מכשור.

כיצד בוחרים מטפל עבור טיפול ביופידבק

כאמור, טיפול ביופידבק יכול להיות טיפול יעיל מאוד ולכן, חשוב מאוד לבחור את המטפל הטוב ביותר והמתאים ביותר למטופל, על מנת שהטיפול יהיה אפקטיבי, יעיל ומשמעותי. יש לבדוק מהי ההכשרה האקדמאית של המטופל והאם הוא עבר קורס המסמיך אותו לעסוק בתחום הטיפולי הזה. כמו כן, כדאי מאוד לקבל המלצות חיוביות על המטפל ולא לבחור אותו באקראי. מלבד זאת, האינטראקציה בין המטופל למטפל היא חשובה ומהותית מאוד. רצוי לנסות לבדוק בפגישה אחת, האם המטופל חש כי המטפל מבין אותו, קשוב לו ורוצה באמת לעזור לו שלא מתוך התנשאות, אלא מתוך רצון טוב. ההרגשה הטובה לאחר הטיפול גם היא חשובה ממש ולכן, אם אינך מרגיש טוב לאחר הטיפול, חשוב מאוד לבדוק מהן הסיבות לכך והאם הן קשורות באופן ישיר או עקיף למטפל.

המאמר נכתב ע״י ד״ר עפר בר נחום – מומחה בטיפול באמצעות ביופידבק 054-6258872

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
עוברים טיפול שורש? כל הדברים אותם כדאי לדעת
טיפול שורש הפך למונח אשר יכול להרתיע לא מעט מטופלים...
ריפודי בדים: הדרך הנכונה לחידוש הריהוט שלכם בלי לקנות חדש
הריהוט משמש כמרכיב מרכזי ובולט בעיצוב הפנים של חלל מגורים...
איך לתכנן נכון את המקום במזוודה לקראת החופשה?
נוסעים לחופשה? המזוודה היא הפרטנרית הצמודה וחשוב לבחור מלכתחילה מוצר...
מתי נבצע החלפת ברך חלקית או מלאה?
החלפת מפרק הברך היא הליך כירורגי נפוץ שיכול לשפר משמעותית...
חגיגה מתנפחת ומתוקה: מדוכני מזון מפתים ועד מתנפחים מלהיבים - הכל להשכרה לאירועים בלתי נשכחים
מתנפחים לקפיצה ולחגיגה עליזה השכרת מתנפחים הפכה לחלק בלתי נפרד מכל...
שתלים דנטליים, המדריך המלא
מה שקורא לו הציבור 'השתלות שיניים' ואנחנו, אנשי המקצוע 'שתלים...
ההשלכות של תאונה על העתיד שלכם מחייבות פיצוי
כל תאונה נושאת בחובה פוטנציאל לנזק מתמשך, גם כאשר מחלימים...
מארז מושלם של פינוקים לגבר
נשים רבות רוצות לשמח את בני הזוג שלהן, אך לא...
מה שחשוב לדעת על גירושין שלא בהסכמה
גירושין הוא תהליך לא פשוט שחשוב לקחת בו דברים רבים...
איך לבחור עורך דין חדלות פירעון מומלץ?
החוק מאפשר ליחידים וחברות שהסתבכו בחובות משמעותיים לעבור הליך שיחלץ...