Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מה עושים עם התמכרות להימורים במכון הפסיכולוגי?

מה עושים עם התמכרות להימורים במכון הפסיכולוגי?

במכון הכוח לשנות מבינים את הבעיה של התמכרות להימורים המעוררת את העניין של חוקרים רבים בימינו. עוצמתה נחשבת לשוות ערך להתמכרויות להרואין וקוקאין, זאת למרות שלא נעשית נטילה של חומרים משני תודעה כלשהן. אך אנשים הסובלים מהתמכרות זאת מרגישים בריגוש יוצא מן הכלל בעת הטלת הקובייה או גירוד הכרטיס. בשנים האחרונות התרחש שינוי משמעותי בגישה לבעיה זו. בעבר היה מקובל להאמין שמקור הבעיה הינו נפשי, אך מחקרים בשנים האחרונות מראים אלמנט גופני חשוב ביותר שמשפיע על הנטייה להתמכרות. התמונה הקלינית של מכורים להימורים כוללת גירוי יתר של אזורי המוח הקשורים להנאה ועונג. בנוסף, מוחם של אנשים אלה מפריש יותר דופמים וסרוטונין. ממצאים אלה השפיעו באופן גורף על הגישה הטיפולית והתרופתית בהתמודדות עם התמכרות להימורים.

מה עושים עם התמכרות להימורים במכון הפסיכולוגי?
קרדיט freepik

מדוע חשוב לטפל בבעיה זו?

על פני השטח, ההימורים הם מחוץ לחוק בישראל, אך כמו בכל הרגל מגונה, תמיד ניתן אפשר למצוא דרכים לעקוף את החוק, כולל האפשרות להשתתף בהגרלות הארציות שמהוות הימורים לכל דבר, כמו גם הימורי ספורט. ההתמכרות מביאה לחוסר שליטה עצמית, הפסדים כלכליים חמורים שגוררים חובות, הרס משפחות, נתק מהחיים הנורמטיביים וחיים ברחובות. לעתים אנשים פונים לקבלת ייעוץ פסיכיאטרי רק כאשר איבדו את הונם, במקרים אחרים יש בני משפחה מעורבים שמצליחים להשפיע על האדם ולהביאו אל טיפול רגשי. כך או כך, ככל שמקדימים לטפל בבעיה ומוצאים את השורש שלה, כך גדלים הסיכויים להציל את האדם, למנוע נפילות להתמכרויות נוספות (אלכוהול, סמים, משחקי מחשב) ולאפשר חזרה לחיים נורמטיביים.

כיצד טיפול אינטגרטיבי ממוקד עשוי לעזור?

על מנת להתמודד עם הסיבה העיקרית של התמכרות להימורים, יש להבין גם את הסיבה שהביאה למצב מלכתחילה. כלומר, אם מקור הבעיה אכן פיזיולוגי, כפי שמראים כיום חלק מהמחקרים, יש לטפל גם בזה, אך פעמים רבות מדובר בתופעות שניתן לתעל לפעילויות אחרות, הרבה פחות הרסניות. לדוגמא, לפעילות ספורטיבית שקשורה גם היא במידה רבה להפרשות ההורמונים של העונג, כך שניתן להגיע לסיפוק ומימוש עצמי מבלי לאבד סכומי עתק ולסכן את כל החיים. כך, הבנה של המנגנון הדוחף לפעילות המסוכנת עשוי לעזור מאוד.

הבעיות האפשריות של טיפול תרופתי

בעבר טיפול בבעיית התמכרות להימורים נעשה במידה רבה באמצעות תרופות, ובאופן ספציפי התמודדו עם הדיכאונות והדכדוך שהמטופלים חשו עקב אובדן סכומים גבוהים. הבעיה בגישה זו, היא שלעתים קרובות התרופות אכן שיפרו את מצבם של המטופלים, מה שיצר בהם ביטחון שאפשר הם יכולים לחזור לשחק ללא כל נזק, וכך התחיל סבב נוסף של החרפת הבעיה. לפיכך, על מנת להגיע למצב מאוזן בתחום, חשוב מאוד לשלב ייעוץ פסיכיאטרי למתן מענה תרופתי כמה שיותר ממוקד.

מנגנונים העובדים במסגרת cbt למבוגרים

אחד הטיפולים היעילים ביותר כנגד בעיות שונות בתפקוד היומיומי זוהי התרפיה הקוגניטיבית-התנהגותית, המאפשרת ליצור הרגלים בריאים, להתמודד עם דחיית סיפוקים ויכולת שליטה עצמית – הצרכים החשובים ביותר של האנשים המתאוששים מבעיית הימורים. כמו כן, יש להפריד בין מספר הסוגים של המהמרים הכפייתיים – יש המכורים לריגוש ברמה הפיזיולוגית, אחרים ברמה הנפשית. הקבוצה השנייה תלויה בפעילות ברמה הנפשית והגופנית כאחד, והקבוצה השלישית מהמרת כחלק מפעילות טורדנית-כפייתית, לכן ההימורים הם בעלי אופי טקסי וחזרתי בדומה לתסמיני ה-OCD הקלאסיים. לכל אחד מהסוגים יש גישה טיפולית מותאמת המאפשרת להגיע לתוצאות המתאימות ביותר למצב הנפשי של האדם הספציפי ולעשות זאת בצורה הטובה והמדויקת ביותר.

במסגרת הפעילות של מכון הכוח לשנות המטפלים שלנו מעניקים את הכלים היעילים ביותר להתמודדות עם הבעיה בצורת מעטפת הכוללת גם תרחישים אפשריים, גם הדרכת קרובי משפחה וגם ליווי צמוד ומעקב לשימור התוצאות לטווח ארוך.

קרדיט freepik

הכח לשנות, הינו מכון בינתחומי ייחודי, שבו עובדים יחד ובשיתוף פעולה מלא, אנשי טיפול מתחום בריאות הנפש

אנו מאמינים בחשיבות שיתוף הפעולה אל מול הגורמים המשמעותיים בחייו של המטופל: משפחה, בית-ספר, קהילה, וצוות המכון נמצא בקשר עם אותם גורמים על פי הצורך

המטפלים שלנו עובדים בגישות ממוקדות ומשלבים טיפול רגשי, CBT, פסיכודרמה, טיפול באומנות ועוד.

הכח לשנות – מכון לטיפול, אבחון ויעוץ

03-798-8000

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
באילו מקרים מומלצת התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה?
משפחה היא מקור לנחת וגם בסיס למשאבים חיוניים לחיים. במקביל...
למה לא כדאי לוותר על חיפויים שונים לקירות?
השקעתם לאחרונה לא מעט בעיצוב המחודש של הסלון שלכם? עשיתם...
טיפול בירושה: ממה מתחילים?
כאשר אדם אהוב כמו אחד ההורים הולך לעולמו, זוהי טלטלה...
התעללות בבעלי חיים
לפני שמתעמקים בהיבטים המשפטיים, נדגיש כי התעללות בבעלי חיים היא מעשה...
יום הולדת כבקשתך- איך יוצרים יום הולדת למי שלא אוהב חברים
אם הילד שלכם אינו אוהב חברים באופן מוצהר או בולט...
חברות בדק בית - למה זה חשוב?
כאשר אנו רוכשים נכס, בין אם מדובר בבית פרטי, דירה...
ניו בורן צילומים מקצועיים עם הסטודיו של נסיה
ניו בורן צילומים מי מאיתנו לא נמס כשהוא רואה תמונות של...
הכול על גידור ביתי
בתחום הגידור הביתי אנחנו רואים שהצורך רק עולה עם השנים,...
טיפול מונגש ויעיל למיצוק העור מהבית עם גלי רדיו
אנשים רבים מחפשים אלטרנטיבות לניתוחים קוסמטיים שאינם כוללים חתכים או...
ללמוד מקצוע מבוקש ויצירתי
מקצועות הביוטי למיניהם הם מהמקצועות הטובים ביותר שיש למי יש...