Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מרגישים אפליה בין עובדים בארגון שלכם? יש מה לעשות

מרגישים אפליה בין עובדים בארגון שלכם? יש מה לעשות

התחושה שקיימת אפליה בין עובדים במקום העבודה עלולה לפגוע בתפקודם של המועסקים ובפעילות הארגון כולו

מדובר בתופעה שמאוד מורכב להסביר אותה ולעיתים היא איננה ברורה לחלוטין: ההרגשה כי המנהלים שלכם עושים אפליה בין עובדים, משמע מעדיפים בעלי תפקידים מסוימים על פני עמיתיהם. לפעמים זה מתבטא בצורה של העלאות שכר לקבוצת אנשים ספציפית בלבד, תוספת סמכות או אפילו רק יחס אישי וחיובי, אך לעיתים מדובר במשהו לא מוסבר שפשוט קיים באוויר, בתחושה שלכם. כאשר הנושא הופך למרכזי בחייכם המקצועיים ואתם חשים שזה פוגע לכם בתפקוד ובצמיחה שלכם בארגון – הגיע הזמן לעשות משהו.

מרגישים אפליה בין עובדים בארגון שלכם? יש מה לעשות

במה יכולה להתבטא אפליה בין עובדים?

אין ספק שקיימים מקרים שבהם אפליה בעבודה עלולה להיות סובייקטיבית ומונעת מקנאה בלבד, כך שעובדים שחשים ממורמרים בשל יחס מועדף שחבריהם מקבלים, אינם מתבססים על עובדות בשטח. אך בפעמים אחרות יש דברים בגו ועובדים מסוימים מקבלים מההנהלה, באופן מובהק, יחס המופלה לרעה בהשוואה לחבריהם, כאשר אין לכך סיבה של ממש. אם מדובר בפעולות שבצורה ברורה מייצרות שוני שאיננו מוצדק – למשל שכר שונה לבעלי תפקידים בדרגה זהה המבצעים את תפקידם ברמה דומה, או הבדל בתנאים וכדומה – כאן כבר קיימת עילהש להתקוממות ולעיתים גם לנקיטה בפעולה ממשית, להפסקת התופעה ולהחלת שוויון ותנאי עבודה מותאמי תפקיד.

מתי הנושא הופך ללא חוקי?

ישנן הגדרות בחוק לאפליה במקום העבודה בצורת הביטוי שלו בסיטואציות בין עובד יחיד אל מול המעסיק. כאלה הם המקרים, למשל, בהן עובדת בהיריון מפוטרת ללא כל הצדקה מבחינתה, כאשר ברור לה שהריונה הוא הסיבה האמיתית. ייתכן שבשימוע טרם הפיטורין, יוצג תפקודה הלוקה בחסר, לכאורה, כסיבת הפסקת התעסוקה. במקרה כזה, החוק ייטה לטובת האישה, אשר הפיטורין שלה אסורים בעת ההיריון, בתנאים מסוימים. במקרים של אפליה בין שני עובדים כאשר אין הגדרה ממשית בחוק לסיטואציה בה מצוי מי מהם, יש צורך להוכיח את עצם קיומו של הבדל ביחס, בתנאים, בשכר ובכל נושא אחר – באופן שלא ישתמע לשתי פנים – תוך הבהרה כי לא קיים שוני מבחינת נחיצות ותפקוד של העובדים המדוברים.

באילו צעדים ניתן לנקוט כנגד התופעה?

קל יותר להילחם באפליה המתרחשת במקום העבודה, כאשר קיימת סיטואציה ברורה מאוד הנשענת על החוק הישראלי, כמו במקרים של העסקת נשים בהיריון או לאחר לידה. במצבים של אפליה בין עמיתים או כאשר היחס המפלה איננו מתבטא באופן ישיר וברור כמו הבדלי שכר וכדומה, נקיטה בפעולה תהיה מורכבת הרבה יותר ולעיתים לא תישא פרי. חשוב בכל מקרה לקבל ייעוץ משפטי ואף ייצוג בעת הצורך, זאת בכדי לוודא שכל המהלכים למיגור התופעה נעשים על פי החוק ולמניעת עוגמת נפש ופעילות בניגוד לאינטרס של העובד שנקט בפעולה, רק בשל היעדר מידע מספק וחוסר בקיאות בתחום הנידון.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
מה שחשוב לדעת על גירושין שלא בהסכמה
גירושין הוא תהליך לא פשוט שחשוב לקחת בו דברים רבים...
איך לבחור עורך דין חדלות פירעון מומלץ?
החוק מאפשר ליחידים וחברות שהסתבכו בחובות משמעותיים לעבור הליך שיחלץ...
קייטנת גלישה תל אביב
בזכות הממשק הארוך שיש לתל אביב עם חוף הים אפשר...
למה חשוב לפנות אל עורכי דין גירושין בקריות בשלב מוקדם ככל האפשר?
לכאורה, במאה ה-21 גירושין הם לא אירוע דרמטי. על-פי סטטיסטיקות...
חלוקת רכושו של בעל נכסים רבים- רק בעזרת עו"ד מומחה בתחום
במיוחד כאשר מדובר על אדם אמיד ובעל רכוש רב חלוקת...
כדור שלג של הלוואות
במקרים בהם המצב הכלכלי קשה וההוצאות מכבידות, אך המשכורת לא...
מה כדאי לדעת לפני שעושים קעקוע?
קעקוע הוא מסוג אותם הדברים שרבים מאיתנו חושבים עליהם במהלך...
כך תיקחו כל יום הולדת כמה צעדים קדימה
אתם מתכננים לעשות יום הולדת לאחד מבני המשפחה? מדובר על...
עבירה פלילית מהי
עבירות פליליות מתגבשות על ידי מעשים שפוגעים בערכים חברתיים מוגנים...
תביעת לשון הרע – מה באמת אומר החוק הנושא?
לא אחת קורה שאנשים נפגעים אחד מהשני, ולעיתים הסיבה לפגיעה...