Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

עיכוב התפתחות ואוטיזם – כך מעונות יכולים לסייע להם

עיכוב התפתחות ואוטיזם – כך מעונות יכולים לסייע להם
קרדיט תמונה FREEPIK

שיטות אבחון חדישות חוללו פלאים באבחון של ילדים בעלי צרכים מיוחדים. כיום, ניתן כבר בגיל צעיר ביותר לזהות עיכובים בהתפתחות, אוטיזם, צרכים מיוחדים וכדומה. כתוצאה מכך, גם את הטיפול ניתן להציע כבר בשלבים מוקדמים. אין שום סיבה שילדים בעלי צרכים מסוימים יישבו בבית או יהיו מנותקים מסביבה חברתית וטיפולית הולמת. יש הרבה סיבות טובות להיעזר במעונות שמציעים פתרונות וטיפול וליווי ייעודיים. 

ליווי אישי צמוד והשגחה קרובה

כדאי להתחיל בכך שמעונות מותאמים, יכולים לספק מסגרת קבועה שמעניקה תחושת ביטחון. זו תחושת ביטחון הדרושה הן לילדים עצמם והן להוריהם או לגורמים המטפלים בהם. מעונות יום שיקומיים מעניקים לילדים הזקוקים לכך, ליווי אישי צמוד שלא אפשרי במסגרות אחרות. אלה מסגרות עם יותר גננות, יותר מטפלות או מדריכות. בניגוד למעונות או לגני ילדים אחרים, הילדים מקבלים השגחה יותר צמודה ומענה מקצועי. הצוות המקצועי קשוב לצרכיו של כל ילד ומקבל הדרכה והכשרות. הטיפול האישי ניתן על בסיס אבחון מקיף של כל פעוט. בצורה כזאת יודעים היטב על מה לשים את הדגש ואילו כלים יינתנו לאורך היום. 

שפה ותקשורת 

כעת ניתן לפרק למרכיבים נוספים את המשמעות של מענה מקצועי וטיפול צמוד. לדוגמא, במקרה של טיפול בילדים על הרצף האוטיסטי, שהות במעונות מותאמים תורמת לפיתוח שפה ויכולות תקשורת גבוהים יותר. זה נכון שמעונות, טובים ככל שיהיה, לא מחוללים קסמים. ילדים על הרצף לא בהכרח יוכלו לתקשר בצורה זהה לחלוטין לילדים אחרים בני גילם. אבל הם בהחלט יכולים להתקדם מאוד ואף ללמוד לבטא את עצמם בצורה טובה, גם בשיטות מקובלות ולא מילוליות. הטיפולים האישיים מכוונים כך שתחול התקדמות אישית על ציר הזמן. במידת הצורך, בונים תוכנית טיפולית משלימה, גם לשעות שבהן הפעוט נמצא בבית. 

פיתוח מיומנות חברתית וקשרים חברתיים

על פי רוב, צוות חינוכי במעונות שנועדו לילדים בעלי צרכים מיוחדים, זה לא צוות רגיל. מדובר באנשים מסורים באופן מיוחד. מדובר על אנשי מקצוע שיודעים לשים דגש ולהבחין בדברים שגננות שלא קיבלו הכשרה בתחום, לא יוכלו לזהות. הצוות מסייע בדרכים שונות, לפיתוח מיומנות חברתית טובה יותר. הילדים לומדים להתנהל בצורה טובה יותר בחברה, בפרט עם ילדים בני אותה שכבת גיל או בגילאים סמוכים. הקשרים החברתיים הללו תורמים רבות וחשובים לכל הילדים, ללא יוצא מן הכלל. ניתן להשיג זאת בזכות שימוש באביזרים שונים, פעילויות מותאמות, אירוח גורמים נוספים וכן הכשרות מתמידות, לצוות המקצועי. 

פעילויות בעלות אספקט שיקומי פיזיולוגי 

בחלק מהמעונות משתלבים לא רק ילדים בעלי קשיי תקשורת. במעונות מסוימים, דואגים לשלב פעוטות עם עיכוב התפתחותי, בצורה מתאימה. מקפידים על פעילויות בעלות אספקט שיקומי פיזיולוגי. מובן שזה לא תמיד ולא בהכרח תחליף מלא למסגרות נוספות לפי הצורך, אך במעון מספקים לא מעט מענה בתחום הזה. בחלק מהמעונות המטפלים עצמם הם בעלי הכשרות בנושאי פיזיותרפיה ושיקום. במעונות שיקומיים ייעודיים, מקבלים הילדים סל רחב של טיפולים בנושאי תקשורת, התפתחות ותפקוד. למשל פעילות טיפולית תוך מיקוד באומנות, שימוש במוזיקה ובכלי נגינה, טיפול במשחק, ביצירה או בדרמה וכן בכלים נוספים. 

לסיכום, כל פעוט וכל ילד, זכאים לממש את זכותם לילדות מאושרת ושמחה יותר. בזכות רשת של מעונות טיפוליים ושיקומיים, יכולים גם ילדים על הרצף האוטיסטי וגם ילדים בעלי עיכובים התפתחותיים או לקויות גנטיות או נכויות, להשתלב בסביבה חברתית מוגנת, בטוחה ומצמיחה. צוות מסור ורב תחומי, שקשוב לילדים ולצרכיהם.  

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
למה לא כדאי לוותר על חיפויים שונים לקירות?
השקעתם לאחרונה לא מעט בעיצוב המחודש של הסלון שלכם? עשיתם...
טיפול בירושה: ממה מתחילים?
כאשר אדם אהוב כמו אחד ההורים הולך לעולמו, זוהי טלטלה...
התעללות בבעלי חיים
לפני שמתעמקים בהיבטים המשפטיים, נדגיש כי התעללות בבעלי חיים היא מעשה...
יום הולדת כבקשתך- איך יוצרים יום הולדת למי שלא אוהב חברים
אם הילד שלכם אינו אוהב חברים באופן מוצהר או בולט...
חברות בדק בית - למה זה חשוב?
כאשר אנו רוכשים נכס, בין אם מדובר בבית פרטי, דירה...
ניו בורן צילומים מקצועיים עם הסטודיו של נסיה
ניו בורן צילומים מי מאיתנו לא נמס כשהוא רואה תמונות של...
הכול על גידור ביתי
בתחום הגידור הביתי אנחנו רואים שהצורך רק עולה עם השנים,...
טיפול מונגש ויעיל למיצוק העור מהבית עם גלי רדיו
אנשים רבים מחפשים אלטרנטיבות לניתוחים קוסמטיים שאינם כוללים חתכים או...
ללמוד מקצוע מבוקש ויצירתי
מקצועות הביוטי למיניהם הם מהמקצועות הטובים ביותר שיש למי יש...
מרחבים וגבולות בהתפתחות תינוקות
הבית הוא המקום הראשון שהקטנצ'יק שלכם מכיר בחייו ועל פי...