Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

שבוע החלל בגבעתיים – מגן ועד נאס"א שלל פעילויות בבתי הספר בעיר, תכניות חינוך חדשניות ואירועי שיא לציון שבוע החלל הישראלי

שבוע החלל בגבעתיים – מגן ועד נאס"א שלל פעילויות בבתי הספר בעיר, תכניות חינוך חדשניות ואירועי שיא לציון שבוע החלל הישראלי
שבוע החלל בגבעתיים בשנה שעברה | צילום דוברות גבעתיים

גבעתיים מציינת את שבוע החלל הבינלאומי (29.1-24.1)  עם תכניות חינוכיות חדשניות בתחום החלל והתעופה, במטרה להקנות לתלמידים מיומנויות וכישורים הנחוצים למאה ה-21 ולמקצועות העתיד. "גבעתיים עיר חלל" הנה התכנית העירונית הראשונה בארץ, המובילה באימוץ ופיתוח תכניות חינוכיות בתחום החלל, לתלמידים מגילאי הגן ועד התיכון.

שבוע החלל בגבעתיים בשנה שעברה | צילום דוברות גבעתיים

בבית הספר היסודי כצנלסון תושק בשבוע החלל תכנית חינוכית פורצת דרך בשם ,SpaceIt המיועדת לתלמידי כיתות ו'-ז'. התכנית תשלב בין חלל, אופנה ואמנות ובמסגרתה התלמידים ישתלמו בסדנאות מעשיות בתחום האמנות ואופנת החלל בהדרכת נשות מקצוע ובלוגריות מובילות. התלמידים יעצבו פריטי אפנה עם אלמנטים בהשראת החלל ויציגו אותם על מסלול דוגמנות ווירטואלי בפני ההורים בתערוכה מסכמת. תוצרי התלמידים גם ישולבו בפרויקט בינלאומי וישלחו לתחנת החלל הבינלאומית.

בבית הספר שמעוני תושק תכנית ייחודית לתלמידות כיתות ח' בשם Wings, העוסקת בתחום הטיס. התוכנית תעניק לתלמידות ידע מעשי ותיאורטי ביסודות הטייס ותשלב גם לימודי פיזיקה, אטמוספירה ואווירודינמיקה. התלמידות יחוו התנסות בסימולטור טיסה והתנסות בדאון וכן יפגשו עם טייסים וטייסות.

בבית הספר בורוכוב יתקיימו פעילויות העשרה לתלמידים: כיתות א'-ג'  ישתתפו בהפעלות בנושא מערכת השמש ותלמידי כיתות ה'-ח' ישתתפו בהפעלות בנושא טכנולוגיות החלל והלוויינים. בנוסף, יתקיימו הרצאות של הורים מתנדבים, ביניהם של טייס קרב ומנכ"ל חברת ננו לווינים. בבית הספר ברנר תתקיים פעילות של פארק קרסו למדע בנושא תכניות החלל אפולו, בראשית וארטימיס.

קרן ברנד, מתנדבת ב- SpaceILוחברת קהילת הורייזון, תעביר במרכז סחלב למחוננים ולמצטיינים, הרצאה בנושא הצלחות וכישלונות במרוץ לחלל.

 

שבוע החלל בגבעתיים בשנה שעברה | צילום דוברות גבעתיים

אירוע חגיגי נוסף הינו חצי גמר המאיץ המדעי, Science Accelerator. התכנית נלמדת זו השנה הרביעית בבתי הספר בעיר ומכשירה תלמידים מכיתות ט'-י' ליזמות בתחום החלל בשיתוף פעולה עם סוכנות החלל הבינלאומית וסוכנות המחקר איימס של נאס"א. חצי הגמר יתקיים ביום רביעי ה-27.1 וישודר בזום. תלמידי התיכונים שמעון בן צבי וקלעי, יציגו את יוזמות החלל שלהם לשופטים בכירים מתעשיית החלל המקומית והאמריקאית. בין היוזמות שיוצגו על ידי תלמידי העיר: קסדת אסטרונאוט עם חיישני לייזר לשימוש על אדמת הירח ומאדים, מכונה ידנית להפקת חמצן מסלעים על הירח, רובוט המתריע על הימצאות אלרגנים באוויר, חולצת חיישנים מיוחדת המדמה חיבוק.

אירית אהרונסון, ראש מנהל החינוך בגבעתיים: "גם בתקופת הסגר והלמידה מרחוק, אנו ממשיכים לקדם תכני העשרה בעלי ערך מוסף לתלמידים. התאמנו את אירועי שבוע החלל למרחב הדיגיטלי עם פעילויות והרצאות מרתקות שנועדו לחשוף את התלמידים לתחומי החלל, התעופה והיזמות."

שבוע החלל בגבעתיים בשנה שעברה | צילום דוברות גבעתיים

ורד כהן ברזילי, מנהלת Out of the Box  המובילה חלק מהתוכניות בבתי הספר, מציינת כי "דווקא בתקופת הקורונה אנו מעבירים מסר מעצים לתלמידי העיר שהשמים אינם הגבול, גם כשהם סגורים לטיסה. רוח האדם מעולם לא ידעה מעצורים גם בתקופות מאתגרות". כהן ברזילי משמשת כמנטורית ברשת space4women של סוכנות האו"ם לענייני החלל החיצון ומציינת כי הם עוקבים בעניין רב אחר הנעשה בגבעתיים ומשבחים את העיר על היוזמות בתחום לימודי החלל והמדעים.

חלק מהפעילויות המקוונות בבתי הספר, מתקיימות בשיתוף סוכנות החלל הישראלית יחד עם מדעטק, המכללה האקדמית אורט בראודה, פלנתניה, מוזיאון ירושלים למדע, ינוקא ואקדמיה ברשת.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
למה חשוב לפנות אל עורכי דין גירושין בקריות בשלב מוקדם ככל האפשר?
לכאורה, במאה ה-21 גירושין הם לא אירוע דרמטי. על-פי סטטיסטיקות...
חלוקת רכושו של בעל נכסים רבים- רק בעזרת עו"ד מומחה בתחום
במיוחד כאשר מדובר על אדם אמיד ובעל רכוש רב חלוקת...
כדור שלג של הלוואות
במקרים בהם המצב הכלכלי קשה וההוצאות מכבידות, אך המשכורת לא...
מה כדאי לדעת לפני שעושים קעקוע?
קעקוע הוא מסוג אותם הדברים שרבים מאיתנו חושבים עליהם במהלך...
כך תיקחו כל יום הולדת כמה צעדים קדימה
אתם מתכננים לעשות יום הולדת לאחד מבני המשפחה? מדובר על...
עבירה פלילית מהי
עבירות פליליות מתגבשות על ידי מעשים שפוגעים בערכים חברתיים מוגנים...
תביעת לשון הרע – מה באמת אומר החוק הנושא?
לא אחת קורה שאנשים נפגעים אחד מהשני, ולעיתים הסיבה לפגיעה...
למה אבטחת מידע לעסק הינה בעלת חשיבות רבה כל כך?
ניהול של עסק מצריך מאיתנו להתעסק בלא מעט נושאים. אחד...
אנשי המקצוע שצריכים ללוות אתכם בקניית דירה
קניית דירה היא עסק מורכב מכל הבחינות. מדובר על סכום...
מה כל בעל עסק יכול וצריך לעשות בשביל לאבטח מידע
אם חשבתם עד היום שכל מה שאתם צריכים לעשות בשביל...