Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

תרומת המשחק בקוביות להתפתחות הפעוט

תרומת המשחק בקוביות להתפתחות הפעוט

למשחק בקוביות חשיבות רבה ותרומה משמעותית להתפתחות התקינה של הפעוט. למעשה מחקה המשחק בקוביות את העיקרון שממנו אנו המבוגרים בונים את ביתנו שלנו. כאשר נתבונן בילד המשחק בקוביות, נבחין בהנאה עצומה בהבעת פניו, רצינות ולרוב יהיה שקוע ומרוכז במשחק.

ילדים בגיל שנה מתחילים לגלות ענין במשחקי הקוביות וימשיכו בכך שנים רבות. המשחק הולך ומשתכלל עם הגיל. הילד יתחיל במגע ובניה עם קוביות וימשיך בפעילויות כמו השחלות, פזלים, לוטו וציור.

במשחקים אלו לומד הילד להיענות לסדר וחוקיות לצד ההנאה הרבה שמפיק. במשחקי הבנייה חש הילד חשיבות לתוצרים שהוא יוצר. הילד משתמש בקוביות על מנת לבנות משהו שהוא מעבר לחפץ עצמו ומחבר בין חפצים שונים.

אט אט לומד הפעוט לתכנן ולבנות. הוא לומד כיצד ניתן לטעות, לנסות שוב ולהתמודד עם תסכול כאשר דבר מה אינו מצליח. הוא לומד לדחות סיפוקים, להיות מציאותי ובעיקר לעבוד לקראת מטרה, לקראת התוצר הסופי.

כאשר הפעוט חוזר על מעשיו הוא לומד איזה גירוי גורם לאיזו תגובה: קובייה יוצרת מגדל, קובייה אשר אינה יציבה נופלת ועלולה להפיל בעקבותיה את המבנה כולו.

כאשר הקוביות צבעוניות, מתרחבת אפשרות הבנייה למימד נוסף של למידה. הילד לומד למיין ולהבחין במשותף ובשונה ולומד על תכונות החומר ואפיוניו במגע: כבדות, חספוס, חדות וקהות.

משחק הקוביות מציב אתגרים מחשבתיים ומפעיל את יכולת פתרון הבעיות והיצירתיות של הילד. כאשר הילד בונה הוא מעריך את מספר הקוביות אשר יכנסו למבנה וכך לומד מושגי מרחב (למעלה-למטה, קרו-רחוק) וחוקי פיסיקה ברמת תפיסה שמתאימה לילד (שווי משקל, כוח משיכה).

המשחק בקוביות ובניה של מגדל מקוביות מעודדת את התפתחות התאום בין העין ליד, ותאום בין שתי הידיים, כאשר יד אחת מייצבת את המגדל והאחרת מניחה קובייה נוספת. משחק בקוביות מפתח אצל הפעוט גם את יכולת ההתמדה, דחיית סיפוקים מיידים ואת היכולת לשאת תסכולים.

החל מגיל שנה רוב הפעוטות יצליחו לבנות מגדל בין שתי קוביות, קובייה נוספת תתווסף למגדל לקראת גיל שנה וחצי. בהדרגה תגדל יכולתו של הפעוט להתמיד ולנסות להתגבר על המכשולים בדרך להצלחה.

במשחק הקוביות קיימת גם תרומה רגשית. תחושת המסוגלות של ילד אשר בנה בניין מקוביות גורמת לו לשמחה והערכת הסובבים כי מעשיו הינה בעלת ערך רגשי רב.

ולסיום, כאשר שולח הפעוט את ידיו והורס את המגדל שזה עתה בנה במו ידיו, הוא מתנסה בפעולה אשר נותנת משוב חזק: צלילי חבטה, קוביות מתמוטטות ועפות לכל עבר. זוהי הזדמנות טובה לתעל מתחים ותוקפנות בדרך של משחק.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
גבעתיים לא מעלימה עין
עובדות ועובדי עיריית גבעתיים התגייסו להעלאת המודעות למאבק נגד אלימות...
חנוכה מדליק אש בגבעתיים
פסטיבל הצגות חנוכה בתיאטרון, הפנינג גלגליות בפארק גבעתיים ועוד מגוון...
חגיגת אופנה בגבעתיים - עד 50% על פריטים בחנויות ברחבי העיר
יום חמישי 15.9.22 | 16:00-21:00 יום שישי 16.9.22| 09:00-15:00 חגיגת אופנה בחנויות...
"הוא סלל עבור כולנו את דרך השלום"
לראשונה בישראל- גינה ציבורית ברח' דרך השלום בגבעתיים תיקרא ע"ש...
גרפיטי היסטורי - 130 ארונות בזק בגבעתיים קושטו בציורי גרפיטי במיזם של מחלקת הנוער לתיעוד ההיסטוריה העירונית
במסגרת חגיגות 100 שנה לגבעתיים, נצבעו 130 ארונות בזק ברחבי...
מהפכת התשלומים מגיעה לגבעתיים
עיריית גבעתיים ואפליקציית bit, בשיתוף אוטומציה החדשה, משיקות אפשרות תשלום...
אתר חדש הפציע
עיריית גבעתיים השיקה אתר משודרג וידידותי למשתמש, הכולל את כל...
הנסט – המקום להיות אני
מקום מיוחד בלב העיר נחנך עבור קהילת הלהט"ב במרכז קהילתי...
להיות חופשית: גבעתיים במקום הראשון במדד החופשיות
על פי דוח של ישראל חופשית, גבעתיים העפילה לראש הטבלה...
חנוכה 2021 בגבעתיים
מסיבות חנוכה מדליקות, תהלוכות זוהרות, הצגות ילדים, הפנינג ססגוני, חלוקת...