Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

זריקות להרזיה: כל מה שרציתם לדעת על הפתרון החדשני להשמנת יתר

זריקות להרזיה: כל מה שרציתם לדעת על הפתרון החדשני להשמנת יתר
קרדיט Freepik.com

בחודשים האחרונים כולם מדברים על זריקות להרזיה. האם הן באמת יעילות כל כך? המאבק העולמי בהשמנת יתר עולה מדרגה בשנים האחרונות ומלבד הכדורים, הניתוח הבריאטרי והפגישות עם התזונאית מהקופה, ניתן גם לרכוש זריקות שמבטיחות להשיל קילוגרמים משמעותיים ממשקל הגוף. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא:

קרדיט Freepik.com

זריקות להרזיה: על מה ולמה?

כידוע, השמנת יתר נובעת ממגוון רחב של גורמים – גנטיים, סביבתיים ורגשיים, מה שגורם לעלייה בסיכון למחלות כמו סוכרת, כלי דם, דום נשימה בשינה ועוד. התודעה הציבורית הרחבה לגבי חשיבות השמירה על משקל תקין דוחפת רבים במשקל יתר, גם בכמה ק\"ג בודדים מעל למשקל התקין, להיכנס לעולם אינסופי ולרוב חזרתי של דיאטות, לרוב בצורה מעגלית כך שנגרמת עלייה חוזרת של המשקל שהושל.

אחת התשובות הרפואיות לבעיה היא זריקות ההרזיה, שמשנות כיום את התפיסה לגבי טיפול בהשמנת יתר. זריקות להרזיה מהוות תרופה לעידוד ירידה במשקל, באמצעות תחושת שובע מוגברת והאטה בקצב הריקון הטבעי של הקיבה. זריקות אלה החלו את דרכן כאמצעי לטיפול במחלת הסוכרת (בשל האצת הפרשת האינסולין מהלבלב והפחתה משמעותית ברמות הסוכר בדם) והתגלו בהמשך כאמצעי מהיר ויעיל להפחתת משקל.

אילו זריקות הרזיה קיימות?

משרד הבריאות הישראלי אישר מספר כמוסות הרזיה בזריקה, שניתנות באופן מבוקר ומחייבות בליווי רפואי ותזונתי לשינוי אורח החיים מכאן והלאה. זריקות אלה ניתנות במרשם רופא בלבד, תוך התאמת תוכנית טיפול אישית ומדויקת לכל מטופל.

אוזמפיק (Ozempic) – זריקת האוזמפיק מחקה את פעילותו של הורמון GLP-1 המעודד הפרשת אינסולין ומווסת את רמות הסוכר בדם, מה שכמובן יעיל לחולי סוכרת אך לא רק. כיום התרופה ניתנת לסובלים מעודף משקל בכפוף לאישור מיוחד ממשרד הבריאות, אם כי דווח בתקשורת בהרחבה על המחסור בזריקות אלה, עקב הביקוש הגבוה להן.

סאקסנדה (Saxenda) – גם היא מייצרת באופן מלאכותי פעילות דומה לזו של הורמון GLP-1 ומביאה בנוסף להאטה בקצב ההתרוקנות של הקיבה, מה שמגביר מאוד את תחושת השובע. זריקות הסקסנדה הן המרכזיות שנרשמות כיום למטופלים כטיפול להשמנת יתר והביקוש אליהן גבוה במיוחד.

בנוסף לכל אלה, קיימות מספר זריקות נוספות שעושות את דרכן לישראל כמו וויגובי (Wegovy TM)  ומונג\'רו (Mounjaro). תרופות נוספות שניתנות בכמוסות במקום בזריקה וקיימות בישראל הן רזין, קונטרייב, ריבלסוס, לומיירה ועוד.

אז למי זה מתאים בעצם?

מי שמוצאים את עצמם נלחמים במשקל העודף, באופן חוזר ונשנה מול דיאטות חסרות הצלחה, יכולים לבחון את האפשרות לקבל זריקות להרזיה במינון מותאם ובפיקוח רפואי. להלן תנאי הסף לקבלת הזריקות:

  • גיל 18 ומעלה (תרופות מיוחדות ניתנות החל מגיל 12 בהתאם למצב הרפואי)
  • BMI (גובה חלקי משקל) של 30 ומעלה, או BMI 27 ומעלה עם סיכון רפואי אחד לפחות שנוגע להשמנה, כמו שומנים בדם או לחץ דם גבוה.
  • אנשים בעלי רקע רפואי משולל מחלות במערכת העיכול, בלוטת התריס, לבלב, ספיגת מזון או סרטן. כמו כן, זריקות אלה אסורות לנשים בהריון ולנשים מניקות.

על ההשפעה, האפקט והתוצאה

זריקות ההרזיה מבוססות על תחושת שובע מוגברת, תוך איזון רמות האינסולין והסוכר. יחד עם זאת, לזריקות יש תופעות לוואי שחשוב להכיר ולהעריך את השפעתן מול הרופא המטפל, בעיקר בשל העובדה שכל אחד יושפע מהן באופן שונה. כך או כך, הזריקות נחשבות לאמצעי מוצלח להפחתה משמעותית ממשקל הגוף, כך שניתן יהיה להשיל כ-5% מהמשקל תוך שלושה חודשים בלבד.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
ניסוח צוואה בעזרת עורך דין
אין ספק כי צוואה היא מסמך חשוב, על מנת לא...
מזגנים תקולים? אולימפוס מיזוג אוויר לשירותכם 24/7
בימים החמים של הקיץ הישראלי או בלילות הקרים של החורף,...
באילו מקרים מומלצת התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה?
משפחה היא מקור לנחת וגם בסיס למשאבים חיוניים לחיים. במקביל...
למה לא כדאי לוותר על חיפויים שונים לקירות?
השקעתם לאחרונה לא מעט בעיצוב המחודש של הסלון שלכם? עשיתם...
טיפול בירושה: ממה מתחילים?
כאשר אדם אהוב כמו אחד ההורים הולך לעולמו, זוהי טלטלה...
התעללות בבעלי חיים
לפני שמתעמקים בהיבטים המשפטיים, נדגיש כי התעללות בבעלי חיים היא מעשה...
יום הולדת כבקשתך- איך יוצרים יום הולדת למי שלא אוהב חברים
אם הילד שלכם אינו אוהב חברים באופן מוצהר או בולט...
חברות בדק בית - למה זה חשוב?
כאשר אנו רוכשים נכס, בין אם מדובר בבית פרטי, דירה...
ניו בורן צילומים מקצועיים עם הסטודיו של נסיה
ניו בורן צילומים מי מאיתנו לא נמס כשהוא רואה תמונות של...
הכול על גידור ביתי
בתחום הגידור הביתי אנחנו רואים שהצורך רק עולה עם השנים,...