Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

למה כדאי לשים לפני שפותחים תיק השקעות (טיפים)

למה כדאי לשים לפני שפותחים תיק השקעות (טיפים)
קרדיט תמונה pexels

פתיחת תיק השקעות מוגדרת כפעולה קלה מתמיד. ניתן לפתוח תיקי השקעות בגופים פיננסיים שונים, החל מבנקים השונים וכלה בבתי השקעות ובחברות ביטוח. הטיפ הראשון הוא לוודא כי פותחים את התיק אצל גוף מוכר, שעומד בתנאי הרישוי המקובלים. אך מעבר לכך, יש לנו עוד כמה וכמה טיפים חשובים שיעשו לכם סדר. 

מתי הזמן הנכון לפתוח תיק השקעות 

הבורסה אף פעם לא נמצאת במצב סטטי. תמיד ישנם אירועים מסביב שמשפיעים על חלק גדול מניירות הערך. לאור התנודתיות הקיימת, רבים שואלים האם עכשיו הוא הזמן הנכון להיכנס לשוק ולפתוח תיק השקעות. אם מישהו מנסה לומר לכם שממש עכשיו זה הזמן הכי טוב או ממש עכשיו בהחלט לא, אפשר להטיל ספק בדבר. אין ספור מומחי השקעות ניסו לתזמן את השוק ונכשלו. אף אחד לא באמת יודע עד הסוף האם בקרוב יגיעו ירידות חדות או עליות חדות. מה שכן אפשר לדעת לגבי תיק השקעות  זה שמי שמהסס בלי סוף, פשוט נשאר בחוץ. אפשר לומר שיש פה מוטיב של בשלות אישית. מי שמרגיש מוכן פסיכולוגית להיכנס להשקעות, פותח תיק. מי שלא מרגיש מוכן, בדרך כלל יעדיף להמתין. 

גיוון זה שם המשחק 

מכיוון שאף אחד לא יודע מה צפוי מחר בשוק ההון, הרעיון הכללי הוא גיוון. ניהול תיק השקעות מגוון, אומר שלא שמים את כל הביצים בסל אחד. חשוב להקפיד לשלב כל מיני סוגי ניירות ערך, אשר "מתנהגים" באופן שונה זה מזה. לדוגמא, אם מישהו משקיע אך ורק במניות של חברות רכב, אבל נוצר מצב שמשפיע על כל שוק הרכב, אז כל המניות הללו יירדו. לעומת זאת, מי שמשקיע במניות (וגם ניירות ערך אחרים), לא יושפע באופן דרמטי משינוי בענף כלכלי מסוים. 

להכיר מוצרי השקעה שונים ומושגים 

במידה ואתם רוצים לנהל בעצמכם את התיק ולא להיעזר במישהו כמו ברוקר או יועץ, השקיעו זמן בהבנה של מוצרי השקעה שונים. הבינו בסוגי מניות, יתרונות וחסרונות של אג"ח, דירוג של אג"ח, דוחות כספיים, ניתוח טכני. 

עלויות של ניהול תיק השקעות 

עוד דבר שמומלץ לשים אליו לב לפני שפותחים תיק השקעות, זה העלויות. בתיק השקעות ישנם סוגים שונים של עמלות. ישנן עלויות של קניה, מכירה, וגם אחזקה. במידה שקונים ניירות מסוימים, עשויות להיות עלויות נוספות כגון המרת מט"ח בניירות ערך זרים או עלויות וכן עמלות נוספות. לכן, אם אתם בוחרים היכן לפתוח את תיק ההשקעות, בררו כל מה שצריך לדעת על העלויות. במידה שאתם עומדים להשקיע סכומים גדולים, אל תהססו לנסות להתמקח. הפחתת עלויות ניהול התיק תאפשר לכם לעלות את התשואה שתקבלו לאורך זמן. 

אלמנט הגיל 

יש הממליצים להתייחס לגיל של המשקיע וכמובן גם לתוכניות העתידיות לגבי השימוש ברווחים. לדוגמא, אנשים צעירים יחסית, פחות מושפעים מירידות בבורסה, משום שלאורך זמן יש סיכוי לא רע שהשווקים יחזרו לעלות והתיק יהיה רווחי. אנשים מבוגרים יותר, או משקיעים שעשויים להזדקק לכספים למטרות שונות בתוך פרק זמן קצר יחסית, עשויים להינזק בתקופה של ירידות (משום שחסר זמן שבו השווקים יעשו תיקון ויחזרו לעלות). 

כמה באמת כדאי להשקיע בתיק השקעות 

אין תשובה מוחלטת לשאלה כמה להשקיע. אבל כן ניתן לציין טיפ חשוב. אל תשימו בתיק ההשקעות סכומי כסף שאם תפסידו אותם, תגיעו להסתבכות כלכלית, תצטרכו למכור את הבית, לסגור את העסק וכדומה. 

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
ניסוח צוואה בעזרת עורך דין
אין ספק כי צוואה היא מסמך חשוב, על מנת לא...
מזגנים תקולים? אולימפוס מיזוג אוויר לשירותכם 24/7
בימים החמים של הקיץ הישראלי או בלילות הקרים של החורף,...
באילו מקרים מומלצת התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה?
משפחה היא מקור לנחת וגם בסיס למשאבים חיוניים לחיים. במקביל...
למה לא כדאי לוותר על חיפויים שונים לקירות?
השקעתם לאחרונה לא מעט בעיצוב המחודש של הסלון שלכם? עשיתם...
טיפול בירושה: ממה מתחילים?
כאשר אדם אהוב כמו אחד ההורים הולך לעולמו, זוהי טלטלה...
התעללות בבעלי חיים
לפני שמתעמקים בהיבטים המשפטיים, נדגיש כי התעללות בבעלי חיים היא מעשה...
יום הולדת כבקשתך- איך יוצרים יום הולדת למי שלא אוהב חברים
אם הילד שלכם אינו אוהב חברים באופן מוצהר או בולט...
חברות בדק בית - למה זה חשוב?
כאשר אנו רוכשים נכס, בין אם מדובר בבית פרטי, דירה...
ניו בורן צילומים מקצועיים עם הסטודיו של נסיה
ניו בורן צילומים מי מאיתנו לא נמס כשהוא רואה תמונות של...
הכול על גידור ביתי
בתחום הגידור הביתי אנחנו רואים שהצורך רק עולה עם השנים,...