Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מה כולנו חייבים לדעת על סוכרת סוג 1?

מה כולנו חייבים לדעת על סוכרת סוג 1?
קרדיט: pexels

סוכרת מסוג 1, הידועה גם כסוכרת נעורים או סוכרת תלויה באינסולין, היא מחלה כרונית אוטואימונית הפוגעת ביכולתו של הגוף לייצר אינסולין. אינסולין הוא הורמון חיוני המסייע לגלוקוז (סוכר) מהדם להיכנס לתאים לצורך שימוש כמקור אנרגיה. עוד לפני שננסה להבין כיצד ניתן לחיות לצד המחלה הזאת ואיך מנהלים אותה נכון, חשוב להבין את הגורמים לה.

הסיבה המדויקת להתפתחות סוכרת מסוג 1 אינה ידועה, אך ההנחה היא כי שילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים תורם למחלה. מערכת החיסון של אדם בריא תוקפת פולשים זרים, אך אצל חולי סוכרת מסוג 1, היא תוקפת בטעות את תאי הבטא בלבלב, האחראים על ייצור האינסולין. כתוצאה מכך, הגוף מאבד את היכולת לייצר אינסולין באופן עצמאי ומכאן המצב עלול להתדרדר. חלק ממה שחשוב בסוכרת מסוג זה, כפי שקורה לגבי הרבה מחלות אחרות, זה הגילוי המוקדם. ככל שנזהה את המחלה בשלב מוקדם יותר, נוכל לטפל בה בצורה יותר יעילה.

הכירו את תסמיני המחלה

כתוצאה מכך שגילוי מוקדם של סוכרת סוג 1 יכול לשמור על בריאותו של החולה, חשוב כמובן להיות ערים לתסמינים שיכולים להופיע אצל כל אחד מאיתנו. התסמינים של סוכרת מסוג 1 יכולים להתפתח באופן פתאומי או הדרגתי, ולכלול לא מעט סימנים. למשל, אם אתם מרגישים לאחרונה צמא מוגבר, זה עלול להעיד על התפתחות סוכרת מסוג זה. ירדתם במשקל באופן לא ברור ובלי שום הסבר? זו יכולה להיות עוד נורה אדומה שיש להתייחס אליה. עייפות, טשטוש בראייה ואפילו זיהומים שחוזרים על עצמם מהווים גם הם תסמינים שלא כדאי להתעלם מהם. אם אתם מרגישים כל אחד מהסימנים האלה, או שיש לכם מספר תסמינים ביחד, כדאי שתיגשו להיבדק.

אבחון סוכרת בעידן המודרני

ממש כפי שקורה לגבי הרבה מחלות אחרות, אנחנו רואים שגם במקרה של סוכרת סוג 1 הרפואה השתנתה, התקדמה והשתפרה. אפשר גם להבין מדוע, שכן אם מדובר על מחלה שתוקפת רבים, טבעי שייעשו מאמצים גדולים לאבחן את המחלה ולטפל בה. האבחן בימינו נעשה בעזרת בדיקות דם כמו:

  • בדיקת גלוקוז בדם בצום
  • בדיקת העמסת גלוקוז
  • בדיקת HbA1c (המוגלובין גליקוזילט)

לכן, אם ניגשתם לרופא והתלוננתם על תסמינים שעלולים להיראות כמו סוכרת, טבעי שהוא ישלח אתכם לעשות בדיקות דם שונות.

איך באמת מטפלים בסוכרת?

השורה התחתונה, והלא נעימה לידיעה, היא שאין מרפא לסוכרת מסוג זה. מצד שני, ניתן לנהל סוכרת סוג 1 בעזרת טיפול קבוע ובעיקר בעזרת מודעות. הטיפול מתמקד בשמירה על רמות גלוקוז בדם תקינות ככל האפשר, ומורכב מכמה אופציות שונות, והכול בהתאם למצבו של החולה. בדרך כלל אנשים שחולים בסוכרת מסוג 1 יצטרכו לקחת אינסולין בזריקות וגם לשנות את התזונה שלהם. ניטור הגלוקוז בדם זה עוד עניין קריטי שיש להתרגל אליו, שכן בעזרת ניטור הגלוקוז נוכל לדעת באופן קבוע מה בדיוק המצב של החולה. בנוסף, אי אפשר לצפות לנהל סוכרת סוג 1 בצורה טובה אם לא עושים פעילות גופנית. המחלה הזאת, כאשר לא מנהלים אותה כמו שצריך, עלולה להוביל לבעיות חמורות יותר. למשל: כתוצאה מסוכרת האדם עלול לסבול ממחלות לב, שבץ מוחי, פגיעה בראייה, פגיעה בכליות ועוד הרבה מעבר לכך. לכן, אם יש לנו היום יותר ידע ואפשרויות לנהל את המחלה בצורה טובה, מובן שלא כדאי להתעלם מכך. השילוב בין פעילות גופנית, מודעת, תזונה נכונה וניטור הגלוקוז באופן קבוע יסייעו לשמור על איזון ולכן יש להקפיד על כך לכל אורך הדרך.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
טיפול מונגש ויעיל למיצוק העור מהבית עם גלי רדיו
אנשים רבים מחפשים אלטרנטיבות לניתוחים קוסמטיים שאינם כוללים חתכים או...
ללמוד מקצוע מבוקש ויצירתי
מקצועות הביוטי למיניהם הם מהמקצועות הטובים ביותר שיש למי יש...
מרחבים וגבולות בהתפתחות תינוקות
הבית הוא המקום הראשון שהקטנצ'יק שלכם מכיר בחייו ועל פי...
איך בוחרים מושב בטיחות החל מגיל לידה ועד גיל מאוחר יותר?
על פי החוק בישראל, כל אדם בכל גיל חייב להיחגר...
מה זה משכנתא הפוכה
יש לכם כבר דירה בבעלותכם ואתם מעוניינים לרכוש עוד אחת...
בחירת חברת הסעות- כל מה שרציתם לדעת
לא מעט אנשים זקוקים לשירותי הסעות כיום. מדובר על שירותים...
מי שומר על המטבח שלי
מטבח חיצוני לגינה הפך כבר מזמן למאסט בתכנון חצר פונקציונלית...
סי איי -מחקרי שוק וייעוץ
היסטוריה והקמה החברה החלה את דרכה במשרדים קטנים והתפתחה במהירות, והיום...
מה כוללת עסקת נדל"I?
עסקאות נדל"ן ממלאות תפקיד מכריע בכלכלה ובחיים של אנשים פרטיים....
פתירת סכסוכים בדרך גישור
קונפליקטים ואי הסכמות הם בלתי נמנעים בכל סוג של מערכת...