Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מרגישים אפליה בין עובדים בארגון שלכם? יש מה לעשות

מרגישים אפליה בין עובדים בארגון שלכם? יש מה לעשות

התחושה שקיימת אפליה בין עובדים במקום העבודה עלולה לפגוע בתפקודם של המועסקים ובפעילות הארגון כולו

מדובר בתופעה שמאוד מורכב להסביר אותה ולעיתים היא איננה ברורה לחלוטין: ההרגשה כי המנהלים שלכם עושים אפליה בין עובדים, משמע מעדיפים בעלי תפקידים מסוימים על פני עמיתיהם. לפעמים זה מתבטא בצורה של העלאות שכר לקבוצת אנשים ספציפית בלבד, תוספת סמכות או אפילו רק יחס אישי וחיובי, אך לעיתים מדובר במשהו לא מוסבר שפשוט קיים באוויר, בתחושה שלכם. כאשר הנושא הופך למרכזי בחייכם המקצועיים ואתם חשים שזה פוגע לכם בתפקוד ובצמיחה שלכם בארגון – הגיע הזמן לעשות משהו.

מרגישים אפליה בין עובדים בארגון שלכם? יש מה לעשות

במה יכולה להתבטא אפליה בין עובדים?

אין ספק שקיימים מקרים שבהם אפליה בעבודה עלולה להיות סובייקטיבית ומונעת מקנאה בלבד, כך שעובדים שחשים ממורמרים בשל יחס מועדף שחבריהם מקבלים, אינם מתבססים על עובדות בשטח. אך בפעמים אחרות יש דברים בגו ועובדים מסוימים מקבלים מההנהלה, באופן מובהק, יחס המופלה לרעה בהשוואה לחבריהם, כאשר אין לכך סיבה של ממש. אם מדובר בפעולות שבצורה ברורה מייצרות שוני שאיננו מוצדק – למשל שכר שונה לבעלי תפקידים בדרגה זהה המבצעים את תפקידם ברמה דומה, או הבדל בתנאים וכדומה – כאן כבר קיימת עילהש להתקוממות ולעיתים גם לנקיטה בפעולה ממשית, להפסקת התופעה ולהחלת שוויון ותנאי עבודה מותאמי תפקיד.

מתי הנושא הופך ללא חוקי?

ישנן הגדרות בחוק לאפליה במקום העבודה בצורת הביטוי שלו בסיטואציות בין עובד יחיד אל מול המעסיק. כאלה הם המקרים, למשל, בהן עובדת בהיריון מפוטרת ללא כל הצדקה מבחינתה, כאשר ברור לה שהריונה הוא הסיבה האמיתית. ייתכן שבשימוע טרם הפיטורין, יוצג תפקודה הלוקה בחסר, לכאורה, כסיבת הפסקת התעסוקה. במקרה כזה, החוק ייטה לטובת האישה, אשר הפיטורין שלה אסורים בעת ההיריון, בתנאים מסוימים. במקרים של אפליה בין שני עובדים כאשר אין הגדרה ממשית בחוק לסיטואציה בה מצוי מי מהם, יש צורך להוכיח את עצם קיומו של הבדל ביחס, בתנאים, בשכר ובכל נושא אחר – באופן שלא ישתמע לשתי פנים – תוך הבהרה כי לא קיים שוני מבחינת נחיצות ותפקוד של העובדים המדוברים.

באילו צעדים ניתן לנקוט כנגד התופעה?

קל יותר להילחם באפליה המתרחשת במקום העבודה, כאשר קיימת סיטואציה ברורה מאוד הנשענת על החוק הישראלי, כמו במקרים של העסקת נשים בהיריון או לאחר לידה. במצבים של אפליה בין עמיתים או כאשר היחס המפלה איננו מתבטא באופן ישיר וברור כמו הבדלי שכר וכדומה, נקיטה בפעולה תהיה מורכבת הרבה יותר ולעיתים לא תישא פרי. חשוב בכל מקרה לקבל ייעוץ משפטי ואף ייצוג בעת הצורך, זאת בכדי לוודא שכל המהלכים למיגור התופעה נעשים על פי החוק ולמניעת עוגמת נפש ופעילות בניגוד לאינטרס של העובד שנקט בפעולה, רק בשל היעדר מידע מספק וחוסר בקיאות בתחום הנידון.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
באיזה שקיות לבחור נייר או ניילון?
קשה למצוא אריזה מגוונת יותר מאשר שקיות נייר. יתר על...
תכנון טיולים בהתאמה אישית
טיול לחו"ל הוא אירוע שכולם מחכים לו. בין אם זהו...
לתרגל יוגה עם מורה פרטי
בעולם ההומה בו אנו חיים, מציאת רגעים של שלווה ובריאות...
קריינות לסרטון שיווקי באנגלית
במציאות שבה כמעט כל העסקים נדרשים להקצות יותר ויותר משאבים...
כיצד לבחור אולפן הקלטות להשכרה?
הנה כמה דברים שכדאי לדעת על אולפני הקלטות לפני שאתם...
חנות אלכוהול ירושלים
אתם אוהבים אלכוהול? רוצים לשלוח למישהו מתנה יפה לחג, שתכלול...
חברת ניקיון בגבעתיים, להוציא את הלכלוך מהבית 
בין אם עברתם לבית חדש או שסיימתם שיפוץ, ובין אם...
איך להתחיל את הטיול שלכם לחו"ל?
אם יש לכם חלום לצאת לחו"ל והתקציב שלכם מוגבל יחסית,...
עסקאות יוקרה בישראל
מה זה תיווך יוקרה? אין ספק שאחד הדברים הכי חשובים לכל...
שערים בטיחותיים שממלאים את תפקידם
כמעט לכל בית או מבנה שאנחנו מכירים יש שער כניסה...