Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

רוברט שפולנסקי: היתרונות של השתלת כליה לעומת דיאליזה

רוברט שפולנסקי: היתרונות של השתלת כליה לעומת דיאליזה
רוברט שפולנסקי מסביר על תהליך השתלת הכליה לעומת טיפול דיאליזה קרדיט: Freepik

הכליות הן איבר חיוני בגופנו, ויש להן תפקידים רבים בתפקוד מערכות הגוף השונות – הן אחראיות על ניקיון הדם ועל האיזון הכימי בין מרכיביו, כמו גם על מערכת השתן בגופנו, אשר מנקה את המערכות השונות ומפרישה את הפסולת והרעלנים אשר נמצאים בו. בעקבות כך, ההתמודדות עם מחלות בכליות היא קשה ומורכבת במיוחד, וחשוב לטפל בה משלבים ראשוניים, כך אומר רוברט שפולנסקי, מומחה בתחום והמקים של חברת מד-ליד. כיום, ישנם שני סוגים של טיפולים מצילי חיים לחולי כליות – דיאליזה והשתלת כליה, אשר לשניהם הבדלים רבים, יתרונות וחסרונות. 

רוברט שפולנסקי מסביר על תהליך השתלת הכליה לעומת טיפול דיאליזה
רוברט שפולנסקי מסביר על תהליך השתלת הכליה לעומת טיפול דיאליזה
קרדיט: Freepik

רוברט שפולנסקי: תופעות הלוואי של טיפול בדיאליזה

בממוצע חולי אי ספיקת כליות בישראל ממתינים כעשור עד לקבלת תרומת כליה שתציל את חייהם ותשמור על איכות חיים גבוהה, ולכן אחד הטיפולים הנפוצים ביותר בזמן ההמתנה להשתלה הוא דיאליזה. דיאליזה היא מכשיר רפואי אשר מסנן את הדם של המטופל המחובר אליו באופן מלאכותי, וכך אמור להחליף את פעולת הכליה, אך בפועל היא תחליף כ- 10% בלבד מתפקוד הכליה. על אף שטיפולי הדיאליזה יעילים לטווח קצר, כאשר אדם מטופל בהם בטווח ארוך הוא יתמודד עם מגוון תופעות לוואי כמו אנמיה (ירידה בייצור תאי הדם האדומים וירידה באחוז החמצן בדם בהתאם, כמו גם ירידה באנרגיה), לחץ דם גבוה, התכווצות שרירים, בחילות והקאות, כאבי ראש, סיכון לזיהומים, מחלות לב ועוד. רוברט שפולנסקי, היזם מומחה הכליות אשר פועל באמצעות חברת מד ליד על מנת להנגיש לאזרחים ישראלים השתלות כליה מחוץ לארץ, מבהיר ואומר כי דיאליזה היא בשום פנים ואופן לא תחליף להשתלת כליה, אלא טיפול זמני שרצוי להימנע ממנו ככל האפשר. רוברט שפולנסקי מדגיש כי השתלת כליה, רצוי מתורם חי או מת היא הדרך היחידה להעניק לחולי אי ספיקת כליות חיים באיכות חיים גבוהה. 

רוברט שפולנסקי: השתלה לפני דיאליזה

על אף שחולים רבים בזמן ההמתנה להשתלת כליה מקבלים טיפול בעזרת דיאליזה, בפועל מחקרים הוכיחו כי טיפול ממושך בדיאליזה לפני השתלת כליה מקצרת את אורך החיים של הכליה המושתלת, ולכן חשוב לא לוותר ועבור השתלת כליה בשלב מוקדם ככל האפשר, בין אם מדובר על תורם חי ובין אם מדובר על תורם מת. על פי רוברט שפולנסקי, מומחה בעל שם בין לאומי אשר פועל רבות על מנת לאפשר לישראלים ליהנות מהשתלת כליה בשלבים מוקדמים ולקצר באופן משמעותי את זמני ההמתנה הארוכים, הדרך הטובה ביותר לשמור על אורך חיי הכליה היא להמעיט בטיפולי דיאליזה, ואף להימנע מהם לחלוטין ככל האפשר. רוברט שפולנסקי מרחיב ואומר שמחקרים מוכיחים מזה שנים רבות כי השתלת מנע דיאליזה היא הטיפול האפקטיבי ביותר לחולי אי ספיקת כליות, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר על השתלת כליה מתורם חי, שאורך החיים שלה ארוך באופן משמעותי מהשתלת כליה מתורם מת. חולים אשר עוברים השתלת מנע דיאליזה מתורם חי מקבלים את השתל כאשר מצבם הבריאותי הכללי יחסית טוב והם לא סובלים מתופעות הלוואי של הדיאליזה, מה שיכול לשפר את תפקוד הכליה החדשה ולשפר את בריאתם הכללית ואת איכות חייהם. 

 

רוברט שפולנסקי: איכות חיים גבוהה לאחר השתלת כליה

אף על פי שהשתלת כליה היא ניתוח רציני הדורש פרק זמן מסוים של התאוששות והחלמה, על פי רוברט שפולנסקי, מומחה בתחום, היא יכולה בהשוואה לדיאליזה להעניק למטופל חיים ארוכים ומספקים יותר. מטופלי דיאליזה רבים שעברו השתלת כליה בעזרתו של רוברט שפולנסקי מעידים כי יש להם הרבה יותר אנרגיה וכוח חיים, התזונה שלהם היא איננה מוגבלת עוד לאחר ההשתלה ולא היו להם סיבוכים ותופעות לוואי משמעותיות בהשוואה לדיאליזה. יתר על כן, לחולי כליה אשר עברו השתלה ישנם סיכויים גבוהים הרבה יותר לשוב ולעבוד בעבודה יומיומית מאשר לחולים אשר תלויים באופן שבועי בטיפולי דיאליזה, הם יוכלו לעשות ספורט, לקיים חיי מין פעילים ואף ללדת. לוח הזמנים שלהם לא יהיה תלוי יותר בטיפולי הדיאליזה שנקבעו להם, והם יוכלו לטייל, לעבוד, ולנסוע לאן שאווה נפשם מבלי לדאוג. עם זאת, על מנת שהשתל יחזיק מעמד בתפקוד מיטבי זמן רב ככל האפשר, יש להקפיד על לקיחת התרופות אותן רשם לכם הרופא באופן קבוע, ולהקפיד על אורח חיים בריא, תזונה נכונה, להישמר מזיהומים ולהימנע מחשיפה מרובה לשמש.

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
איך בוחרים נכון ריצוף לבית
יש לריצוף של הבית השפעה רבה על העיצוב, המראה הכללי...
מוזיקה לאירועים דתיים
היהדות עשירה במסורות ובסמלים, וכך גם האירועים בה, אשר מהווים...
איך יוצרים אירוע מרשים ומכובד?
חברות רבות בישראל כבר רגילות לסטנדרטים הגבוהים של אירועי חברה...
התייחסות מחמירה לעבירות אלימות במשפחה- איך הדבר בא לידי ביטוי?
עבירות אלימות במשפחה נתפסות בעיני החוק ובכלל בעיני החברה בתור...
טיפול שורש או לא? אלה הן האפשרויות העומדות
לא מעט אנשים חוששים מטיפול אצל רופא השיניים, ואיך לא?...
משרד עורכת דין אולגה קוטלניקוב
כאשר משרד עורכי דין, כמו המשרד של אולגה קוטלניקוב, מציע תחת...
שינה איכותית ובריאה
על מנת שתוכלו לישון בצורה נוחה במיוחד תוכלו לעשות שימוש...
איך לתכנן פרישה?
לישראלים רבים אין מושג לגבי מצב החיסכון הפנסיוני. בחלק מהמקרים,...
בכל מקום שיש בו צנרת יש פוטנציאל לבעיה
צנרת תקנית לא אמורה לסבול מבלאי או בעיות מיוחדות בתוך...
הסיוע המשפטי ששומר על שלמות המשפחה שלכם
פירוק תא משפחתי יכול להיגרם בגלל סיבות רבות במהלך החיים...