Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מהנדס העיר ר"ג: בכל רעידת אדמה בעוצמה של מעל 7 באזורנו מרבית הנפגעים יהיו בגוש דן

מהנדס העיר ר"ג: בכל רעידת אדמה בעוצמה של מעל 7 באזורנו מרבית הנפגעים יהיו בגוש דן

כהן אמר את הדברים בדיון בוועדת הכלכלה, אותו יזם היו"ר כרמל שאמה-הכהן, על מנת לבחון דרכים לקדם תוכניות להתחדשות עירונית בהן פינוי בינוי ותוכנית תמ"א 38 לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. י

ו"ר הוועדה ח"כ שאמה-הכהן אמר בפתח הדיון כי הממשלה והכנסת, ובכלל זה ועדת הכלכלה, הובילו שורה של רפורמות בתחום הנדל"ן. הוא ציין את הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל והקמת רשות המקרקעין, רפורמת הוד"לים והרפורמה בתכנון והבנייה שנמצאת בשלבי סיום הכנתה לקריאה שנייה ושלישית בוועדה המשותפת לוועדות הפנים והכלכלה של הכנסת. ח"כ שאמה-הכהן הבהיר כי יש החלטה ברורה לרכז מאמץ בתחום הזה, וכי הישיבה נועדה ללמוד על הבעיות בתחומי פינוי בינוי ותמ"א 38 כדי לנסות למצוא להן פתרונות.

יו"ר ועדת קניין ומקרקעין בלשכת עורכי הדין, עו"ד עופר אבן, אמר כי יש מספר לא קטן של חסמים לתוכניות פינוי בינוי וציין את נושא הדיירים הסרבנים. לדבריו, הפינוי אורך זמן רב מידי, לעיתים עשרות שנים ולא מגיעים לשלב הבינוי. סגן נשיא התאחדות הקבלנים, איציק אמסלם, ציין כי בתוכניות פינוי בינוי יש פוטנציאל של מאות אלפי יחידות דיור ואפילו מיליון, וכל זה במרכזי הערים. הוא ציין כי חלק מהחסמים נוגעים לתחום המיסוי ואמר כי פטור מהיטל השבחה יעניק ודאות ליזמים ויהפוך את הפרויקטים לרווחיים.

היועץ המשפטי של מרכז השלטון המקומי, עו"ד נתן מאיר, הסביר כי לא כל רשות מקומית יכולה לתת את הפטור. לדבריו, הכסף הזה משמש את הרשויות לבניית מוסדות ציבור ופיתוח הרשות. לדבריו, אם המדינה תחליט שהיא מעוניינת לקדם פרויקטים בערים מסוימות, שלא יכולות להרשות לעצמן לתת פטור, היא צריכה כהגדרתו "לתת כתף".

אדריכל העיר רמת גן, חיים כהן, אמר התייחס לתוכנית תמ"א 38 ואמר כי הוא מחסידה. לדבריו, הגיאולוגים יודעים להסביר שסטטיסטית כל רגע יכולה להתרחש רעידת אדמה ובכל רעידה בעוצמה של מעל 7 בין צור, אל עריש ורבת עמון – רוב הנפגעים יהיו בגוש דן כי שם הבניינים לא מחוזקים. לדבריו, צריך לעשות הכל כדי להוריד חסמים מהתוכנית כאשר החסם המרכזי הוא הסכמת הדיירים. יזמים שעוסקים בתחום תמ"א 38 טענו בדיון כי יש בעיה להעריך את עלות הפרויקט והחסמים בנושא מורכבים. לטענתם, צריך לפעול להסברה ממלכתית בנושא ולהסיר חסמים שקשורים בעלות. לדבריהם, יזמות תמ"א 38 כדאית בעיקר במרכז בת"א, רעננה וגבעתיים אבל אפילו בחולון זה כבר הופך ללא כלכלי.

 בתום דיון ארוך, בו עלו בעיקר החסמים שמעכבים תוכניות פינוי בינוי ותמ"א 38, הבהיר היו"ר שאמה-הכהן כי הוועדה תקיים ישיבה נוספת בנושא בקרוב. כמו כן הוא ציין כי יבחן את הנושאים שבהם ניתן להגיע להסכמות עם כל הגורמים, בהם הממשלה, על מנת לפעות לקידום התוכניות.

 

התוכן כי חם במקומונט גבעתיים
גבעתיים לא מעלימה עין
עובדות ועובדי עיריית גבעתיים התגייסו להעלאת המודעות למאבק נגד אלימות...
חנוכה מדליק אש בגבעתיים
פסטיבל הצגות חנוכה בתיאטרון, הפנינג גלגליות בפארק גבעתיים ועוד מגוון...
חגיגת אופנה בגבעתיים - עד 50% על פריטים בחנויות ברחבי העיר
יום חמישי 15.9.22 | 16:00-21:00 יום שישי 16.9.22| 09:00-15:00 חגיגת אופנה בחנויות...
"הוא סלל עבור כולנו את דרך השלום"
לראשונה בישראל- גינה ציבורית ברח' דרך השלום בגבעתיים תיקרא ע"ש...
גרפיטי היסטורי - 130 ארונות בזק בגבעתיים קושטו בציורי גרפיטי במיזם של מחלקת הנוער לתיעוד ההיסטוריה העירונית
במסגרת חגיגות 100 שנה לגבעתיים, נצבעו 130 ארונות בזק ברחבי...
מהפכת התשלומים מגיעה לגבעתיים
עיריית גבעתיים ואפליקציית bit, בשיתוף אוטומציה החדשה, משיקות אפשרות תשלום...
אתר חדש הפציע
עיריית גבעתיים השיקה אתר משודרג וידידותי למשתמש, הכולל את כל...
הנסט – המקום להיות אני
מקום מיוחד בלב העיר נחנך עבור קהילת הלהט"ב במרכז קהילתי...
להיות חופשית: גבעתיים במקום הראשון במדד החופשיות
על פי דוח של ישראל חופשית, גבעתיים העפילה לראש הטבלה...
חנוכה 2021 בגבעתיים
מסיבות חנוכה מדליקות, תהלוכות זוהרות, הצגות ילדים, הפנינג ססגוני, חלוקת...